Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Bakı Biznes Universiteti tərəfindən Erasmus+ proqramı çərçivəsində 21-25 noyabr tarixlərini əhatə edən “Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı” üzrə “Beynəlxalq həftə” keçirilməkdədir. Tədbirin məqsədi Bakı Biznes Universitetinin tərəfdaşı olan xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələrinin, o cümlədən İngiltərə, İsveç, İspaniya, İtaliya, Türkiyə və Polşa universitetlərində keyfiyyət təminatında mövcud olan təcrübələrin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə ötürülməsidir. Bununla yanaşı, “Azərbaycan Universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin İnkişaf Etdirilməsi” ERASMUS+KA2 layihəsinin davamlılığının təmin edilməsi və tərəfdaş ali təhsil müəssisələrində daxili keyfiyyət təminatı sistemlərinin təkmilləşdirilməsi üçün tədqiqat qrupunun formalaşdırılması da əsas məqsədlərdən biridir.
Tədbirdə Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə heyətinin sədri, Avropanın 6 qabaqcıl ölkəsindən 7 universitetin-İngiltərənin Middlesex Universitetinin, İspaniyanın Jaen Universitetinin, İtaliyanın Tuscia Universitetinin, qardaş Türkiyə Respublikasından Dokuz Eylül Universitetinin, Polşanın WSG Universitetinin və Katowice İqtisadiyyat Universitetinin nümayəndələri, Azərbaycanın 33 ali təhsil müəssisəsindən 70-ə yaxın nümayəndə heyəti, o cümlədən rektorlar, prorektorlar və keyfiyyət təminatı üzrə məsul şəxslər iştirak ediblər.
Tədbirin ilk günündə “Keyfiyyət təminatının ali təhsildə rolu”, “Jaen Universitetinin keyfiyyət təminatı sistemi”, “İspaniya planlaşdırma və qiymətləndirmə sistemi”, “Tuscia Universitetində daxili keyfiyyət təminatı sisteminin qurulması və icrası”, “Keyfiyyətin təmin olunmasında özünüqiymətləndirmə fəaliyyətinin mahiyyəti və faydaları”, “Polşa universitetləri təcrübəsində tədrisin keyfiyyətinin təmin edilməsi mexanizmləri və tədris prosesinin qurulması” mövzularında təqdimatlar keçirilib. Təlimlərin növbəti günlərində isə xarici partnyorlar tərəfindən təhsil proqramı üzrə komitələrin funksiyaları, pofessor-müəllim heyətinin qiymətləndirilməsi, dekanların keyfiyyət təminatında rolu, strateji planlama, daxili audit, məmnunluq sorğularının keçirilməsi kimi mühüm əhəmiyyət kəsb edən istiqamətlərdə seminarlar və qrup işləri həyata keçirilməklə təcrübə mübadilələri aparılacaqdır.

"International Week" on "Quality Assurance in Higher Education"
Baku Business University for the first time in Azerbaijan holds the "International Week" on the theme "Quality Assurance in Higher Education" within the framework of the Erasmus + program from 21 to 25 November. The purpose of the event is to transfer the practice of quality assurance of higher educational institutions of foreign countries that are partners of the Baku Business University, including universities in England, Sweden, Spain, Italy, Turkey and Poland, to higher educational institutions in Azerbaijan. In addition, one of the main goals is to ensure the sustainability of the ERASMUS + KA2 project “Development of Quality Assurance Centers in Azerbaijan Universities” and the formation of a research group to improve internal quality assurance systems in partner higher education institutions.
The event was attended by the Chairman of the Board of the Agency for Quality Assurance in Education, representatives of 7 universities from 6 leading European countries - Middlesex University of England, Jaen University of Spain, Tuscia University of Italy, Dokuz Eylul University of the fraternal Republic of Turkey, WSG University of Poland and Katowice University of Economics, a delegation consisting of 70 people from 33 higher educational institutions of Azerbaijan, including rectors, vice-rectors and persons responsible for quality assurance.
On the first day of the event, presentations were made on the topics "The Role of Quality Assurance in Higher Education", "Quality Assurance System of the University of Jaén", "Spanish Planning and Evaluation System", "Creation and Implementation of an Internal System Quality Assurance System at Tuscia University", "Essence and Benefits of Self-Assessment Activities in Quality Assurance”, “Mechanisms for Quality Assurance in Teaching and Establishment of the Learning Process Based on the Experience of Polish Universities”. In the following days of training, foreign partners will hold seminars and group work in such important areas as the functions of committees for the educational program, assessment of faculty, the role of deans in quality assurance, strategic planning, internal audit and satisfaction surveys.