11 aprel 2023-cü il tarixində Bakı Biznes Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının möhtəşəm 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ali təhsildə dayanıqlı inkişaf məqsədləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Konfransın məqsədi BMT tərəfindən qəbul edilmiş dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyətlərinə inteqrasiyası və bu istiqamətdə Avropa təcrübəsinin öyrənilməsindən ibarətdir. Konfransda Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin, Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin rəsmiləri, Milli Məclisin üzvləri, respublikamızın tanınmış iqtisadçı alimləri, Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin rektorları və prorektorları, o cümlədən Avropanın 5 ölkəsinin – İsveç, Portuqaliya, İspaniya, Estoniya və Polşanın aparıcı universitetlərinin məsul şəxsləri iştirak etmişlər.
Beynəlxalq elmi-praktik konfransda əvvəlcə müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Azərbaycan Respublikası Dövlər Himninin səsləndirilməsindən sonra tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes Universitetinin rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor İbad Abbasov qonaqları salamladı və onların Bakı Biznes Universitetində keçirilən konfransda iştiraklarından məmnun olduğunu ifadə etdi. Rektor, tədbirin mühüm bir mövzuya – insan inkişafı üçün son dərəcə əhəmiyyətli imkanların yaradılmasına, planetimizi qorumaqla qlobal inkişafın dayanıqlılığının təmin edilməsinə yönəlmiş dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə həsr edildiyini söylədi. Beynəlxalq konfransın aktual mövzuya həsr olunduğunu qeyd edən rektor bildirdi ki, dünyada gedən qloballaşma, rəqəmsallaşma prosesi bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də dəyişiklik edilməsini tələb edir. Əgər XX əsrdə təhsilin qarşısında dayanan əsas məsələ oxumaq və öyrənmək idisə, XXI əsrdə bu, artıq kifayət etmir. Müasir çağırışlar ali təhsil sisteminin yeniliklərlə ayaqlaşmasını tələb edir: “Gəncləri gələcəyimiz kimi dəyərləndirən Ümummilli Lider bu fikri xüsusi qeyd edirdi ki, gələcəyimiz indiki gənclərə nəyi və necə öyrətməyimizdən asılıdır. Müasir çağırışları nəzərə alaraq təhsil sisteminin fokuslanmalı olduğu sahələri dəqiq müəyyən etməliyik. Hesab edirəm ki, peşə bacarıqlarının aşılanması əsas məsələlərdən biri olmalıdır. Qlobal çağırışlar təhsilin qarşısında yeni vəzifələr qoyur. BMT-nin 2015-ci ildə qəbul etdiyi konsepsiyaya diqqəti cəlb etmək istəyirəm. Dayanıqlı inkişafın yeni konsepsiyasının 17 məqsədindən biri konkret olaraq təhsillə bağlıdır. Yəni, növbəti 15 ildə dünya müstəvisində hamı üçün inklüziv və bərabər keyfiyyətli təhsili təmin etmək və ömürboyu təhsil almağı dəstəkləmək bu məqsədlərdən biri olsa da, qalan 16 məqsədin böyük əksəriyyətinin həlli yolları bu və ya digər formada birbaşa və dolayısı ilə yenə də təhsildən keçir. Ali təhsildə dayanıqlı inkişaf hədəflərində hansı işləri və necə həyata keçirəcəyimizi dəqiq müəyyənləşdirməliyik. Bu baxımdan “Dayanıqlı inkişaf” üçün təhsil, tədris, təlim və yaxud öyrənmə və bacarıqların əldə edilməsi məqsədilə mövcud təhsil proqramları (kurrikulumlar) yenilənməli, təkmilləşməli, davamlı inkişaf məqsədləri və hədəflərinə inteqrasiya edilməlidir. Təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsildə rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması, eləcə də akademik heyətin potensialının gücləndirilməsi vacib amillər sırasındadır. Bu məqsədlə həyata keçirəcəyimiz dəyişikliklərin texnoloji xəritəsini hazırlamalıyıq”. Ali təhsil sistemi ilə bağlı çox vacib tədbirə ev sahibliyi etdiklərini qeyd edən rektor konfransın işinə uğurlar arzuladı.
Sonra Yasamal rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Təravət Muradova çıxışında ölkəmizdə təhsilin normativ hüquqi bazasının təkmilləşdirildiyini, təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atıldığını qeyd etdi. Bildirdi ki, sürətli texnoloji tərəqqi bilik və bacarıqların müntəzəm yenilənməsini tələb edir. Bu isə yeni və daha münasib ixtisasa yiyələnməyə və səriştənin inkişafına tələbatı artırır. Təravət Muradova ölkəmizin hər yerində olduğu kimi, Yasamal rayonu ərazisində mövcud olan təhsil müəssisələrinin məqsədyönlü fəaliyyətləri sayəsində müasir təhsil infrastrukturu yaradıldığını qeyd edərək, Bakı Biznes Universitetinin hər zaman fəal olduğunu vurğuladı. Beynəlxalq konfransın vacib mövzuya həsr olunduğunu bildirən Təravət Muradova tələbələri daim öyrənməyə çağırdı.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli konfransın vacib mövzuya həsr edildiyini qeyd edərək, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində təhsilin əhəmiyyətli rol oynadığını bildirdi. O qeyd etdi ki, BMT və onun tərəfdaşları Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq istiqamətində çalışırlar.Bu tərəfdaşlıq nəticəsində Azərbaycan dayanıqlı inkişafın iqtisadi, sosial və ekoloji aspektlərini əhatə edən 17 dayanıqlı inkişaf məqsədlərini prioritetləşdirib. Bu məqsədlərə çatmaq üçün təhsilin, ali təhsil sisteminin müasir çağırışlara uyğun transformasiyası elementlərdən biridir. Bütün təhsil proqramları nəzərdən keçirilməli, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə uyğunlaşdırılmalıdır. Azərbaycan 44 günlük İkinci Qarabağ savaşında tarixi qələbə əldə etdi. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə böyük miqyaslı işlər həyata keçirilir. Həmin ərazilərdə yaşıl enerjinin tətbiqi, ağıllı kənd və şəhərlər yaradılır. Təhsil proqramlarımız da bu yeniliklərə uyğunlaşmalıdır. Elm və Təhsil Nazirliyinin nüfuzlu universitetlərdən biri ilə yeni layihəyə başlayacağının anonsunu verən Nicat Məmmədli külək enerjisi, yaşıl enerji sahəsində mütəxəssislər hazırlanacağını qeyd etdi.
Daha sonra AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Məclisin deputatı Ziyad Səmədzadə “Qloballaşma şəraitində iqtisad elmi və onun tədrisinin aktual problemləri” mövzusunda geniş məruzə etdi. Ziyad Səmədzadə çıxışında qeyd etdi ki, qloballaşan dünyada fərqliliklər artır. Ona görə də təhsil proqramlarını hazırlayarkən müasir çağırışları mütləq nəzərə almalıyıq. İqtisadi biliklər ölkənin maraqlarına cavab verməlidir. Tarixi Qələbəmizdən sonra böyük quruculuq işləri həyata keçirilir, Böyük Qayıdış reallaşdırılır. Bu isə təhsilin, elmin qarşısında yeni vəzifələr qoyur. Müasir çağırışlar kontekstində iqtisad elmi hansı istiqamətdə inkişaf etməlidir? Qlobal düşünüb, lokal qərarlar verməliyik.
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanov beynəlxalq elmi-praktiki konfransın mövzusunun çox aktual olduğunu qeyd edərək bildirdi ki, dünyada gedən qloballaşma prosesləri qeyri-bərabərlikləri də artırıb. Dayanıqlı inkişaf hədəflərinə çatmaq üçün bəzi məsələləri aydınlaşdırmalıyıq. Biz nəyi öyrətməliyik və necə öyrətməliyik? Təhsil sistemini dəyişmək çox mürəkkəb prosesdir. Təhsilin məqsədi vətəndaş yetişdirməkdir. 44 günlük Vətən müharibəsi də sübut etdi ki, bizim Vətəni, torpağı sevən gənclərimiz yetişib. Gənclər orduya yazılmaq, Vətən uğrunda döyüşə getmək üçün hərbi komissarlıqların qarşısında növbəyə dayanmışdılar. Deməli, belə vətənpərvər gənclər yetişdirən təhsilin gələcəyi ilə bağlı nikbin olmaq olar.”
Konfransda İsveçin Kral Texnologiya İnstitutunun proqram koordinatoru Viktor Kordaş “Kral Texnologiya İnstitutunda dayanıqlı inkişaf məqsədləri” mövzusunda çıxış etdi. Onun sözlərinə görə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin qarşıya qoyulan hədəflərinə çatması üçün proses həm dövlət, həm də cəmiyyət tərəfindən dəstəklənməlidir. Dayanıqlı inkişaf hər kəs üçün vacibdir. İsveçdə tətbiq edilən 3 əsas fəaliyyət istiqaməti - təhsil, araşdırma və əməkdaşlıq – hər biri dayanıqlı inkişaf məqsədinə xidmət edir.
Daha sonra Portuqaliyanın Lissabon Universitetindən Ana Agante Lukas “Dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin ali təhsilə inteqrasiyası”, İspaniyanın Kataloniya Politexnik Universitetindən Antonio Florensio Kalderon “Dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin ali təhsildə rolu”, Estoniyanın Tallin Texnologiya Universitetindən Artyom Boyarçuk “Tallin Texnologiya Universitetində dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin tətbiqi”, Polşanın WSG İqtisadiyyat Universitetindən Marek Bogusz “WSG İqtisadiyyat Universiteti və dayanıqlı inkişaf məqsədləri” mövzusunda geniş məzmunlu təqdimatlar edərək mövzu üzrə praktiki təcrübələrini bölüşdülər.

11 апреля 2023 года в Бакинском Университете Бизнеса состоялась международная научно-практическая конференция на тему "Цели устойчивого развития в высшем образовании". Мероприятие было посвящено величественному 100-летнему юбилею рождения Великого Лидера Гейдара Алиева.
Цель конференции заключалась в интеграции целей устойчивого развития, принятых ООН, в деятельность высших учебных заведений и изучении европейского опыта в этом направлении. В мероприятии приняли участие представители Министерства образования и науки Азербайджанской Республики, исполнительной власти Ясамальского района, члены Милли Меджлиса, известные экономисты и ученые Азербайджана, ректоры и проректоры высших учебных заведений Азербайджана, а также ответственные лица ведущих университетов пяти европейских стран - Швеции, Португалии, Испании, Эстонии и Польши.
На международной научно-практической конференции минутой молчания почтили память основателя современного независимого Азербайджанского государства, Великого Лидера Гейдара Алиева и наших шехидов Гейдара Алиева, павших в борьбе за территориальную целостность Азербайджана.
После исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики ректор Бакинского Университета Бизнеса, доктор экономических наук, профессор Ибад Аббасов, открывший мероприятие вступительной речью, поприветствовал гостей и выразил удовлетворение их участием в конференции, состоявшейся в Бакинский Университет Бизнеса. Ректор сообщил, что мероприятие было посвящено важной теме – целям устойчивого развития, направленным на создание чрезвычайно важных возможностей для человеческого развития, обеспечение устойчивости глобального развития путем защиты нашей планеты. Отметив, что международная конференция посвящена актуальной теме, ректор сказал, что процесс глобализации и цифровизации в мире требует изменений как в сфере образования, так и во всех сферах. Если в 20 веке главной проблемой образования было чтение и обучение, то в 21 веке этого уже недостаточно. Современные вызовы требуют от системы высшего образования идти в ногу с инновациями: "Национальный лидер, который ценит молодежь как наше будущее, подчеркнул мысль о том, что наше будущее зависит от того, чему и как мы учим сегодняшнюю молодежь". Учитывая современные вызовы, нам необходимо четко определить направления, на которые должна ориентироваться система образования. Я считаю, что привитие профессиональных навыков должно быть одним из главных вопросов. Глобальные вызовы ставят перед образованием новые задачи. Хочу обратить внимание на концепцию, принятую ООН в 2015 году. Одна из 17 целей новой концепции устойчивого развития конкретно связана с образованием. То есть, хотя обеспечение инклюзивного и равного качественного образования для всех в ближайшие 15 лет на мировом уровне и поддержка обучения на протяжении всей жизни является одной из этих целей, решения подавляющего большинства из оставшихся 16 целей в той или иной форме прямо и косвенно, еще пройти через образование. В высшем образовании нам нужно точно определить, над чем работать и как мы будем реализовывать цели устойчивого развития. В связи с этим существующие образовательные программы (учебные планы) должны быть обновлены, усовершенствованы и интегрированы в цели и задачи устойчивого развития в целях образования, обучения, подготовки или обучения и приобретения навыков для «Устойчивого развития». Повышение качества образования, повышение конкурентоспособности в сфере высшего образования, а также укрепление потенциала академических кадров являются одними из важных факторов. Для этого нам необходимо подготовить технологическую карту изменений, которые мы будем внедрять. В конце ректор пожелал успеха работе конференции.
Затем в своем выступлении заместитель главы ИВ Ясамальского района Тарават Мурадова отметила, что нормативно-правовая база образования в нашей стране усовершенствована и предприняты важные шаги в направлении развития образования. Она сказала, что стремительный технический прогресс требует регулярного обновления знаний и навыков. Это увеличивает спрос на новые и более подходящие квалификации и развитие компетенций. Тарават Мурадова отметила, что благодаря целенаправленной деятельности учебных заведений на территории Ясамальского района, как и во всех уголках нашей страны, создана современная образовательная инфраструктура, и подчеркнула, что Бакинский Университет Бизнеса всегда активен. Заявив, что международная конференция посвящена важной теме, Тарават Мурадова призвала студентов постоянно учиться.
Советник министра науки и образования Азербайджанской Республики Ниджат Мамедли отметил, что конференция посвящена важной теме, и заявил, что образование играет важную роль в реализации целей устойчивого развития. Он отметил, что ООН и ее партнеры работают над достижением Целей устойчивого развития в Азербайджане. В результате этого партнерства Азербайджан определил приоритеты 17 целей устойчивого развития, охватывающих экономические, социальные и экологические аспекты устойчивого развития. Для достижения этих целей одним из элементов является преобразование образования и системы высшего образования в соответствии с современными вызовами. Все образовательные программы должны быть пересмотрены и адаптированы к целям устойчивого развития. Азербайджан одержал историческую победу в 44-дневной Второй карабахской войне. В настоящее время на освобожденных территориях ведутся масштабные работы. Применение зеленой энергии, умные деревни и города создаются в этих районах. Наши образовательные программы также должны адаптироваться к этим нововведениям. Сообщив, что Министерство науки и образования начнет новый проект с одним из престижных университетов, Ниджат Мамедли отметил, что будут подготовлены специалисты в области ветроэнергетики и зеленой энергетики.
Затем с широким докладом на тему «Актуальные проблемы экономической науки и ее преподавания в условиях глобализации» выступил действительный член НАНА, депутат Милли Меджлиса Зияд Самедзаде. Зияд Самедзаде в своем выступлении отметил, что в глобализированном мире усиливаются разногласия. Поэтому мы должны учитывать современные вызовы при подготовке образовательных программ. Экономические знания должны отвечать интересам страны. После нашей исторической победы ведутся большие строительные работы, осуществляется Великое Возвращение. Это ставит новые задачи перед образованием и наукой. В каком направлении должна развиваться экономическая наука в контексте современных вызовов? Мы должны мыслить глобально и принимать локальные решения.
Директор Института экономики Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов, отметив, что тема международной научно-практической конференции очень актуальна, сказал, что процессы глобализации в мире увеличилось неравенство. Для достижения целей устойчивого развития нам необходимо прояснить некоторые вопросы. Чему мы должны учить и как мы должны учить? Изменение системы образования – очень сложный процесс. Цель образования состоит в том, чтобы подготовить граждан. 44-дневная Отечественная война также доказала, что наша молодежь любит свою Родину и родную землю. Молодежь стояла в очереди перед военкоматами, чтобы идти в армию и идти воевать за Родину. Поэтому можно с оптимизмом смотреть в будущее образования, которое воспитывает таких патриотически настроенных молодых людей.
На конференции координатор программ Шведского Королевского технологического института Виктор Кордаш выступил на тему «Цели устойчивого развития в Королевском технологическом институте». По его словам, процесс должен поддерживаться как государством, так и обществом для достижения целей устойчивого развития. Устойчивое развитие важно для всех. 3 основных вида деятельности, применяемых в Швеции – образование, исследования и сотрудничество – служат цели устойчивого развития.
Затем Ана Аганте Лукас из Университета Лиссабона в Португалии представила доклад на тему "Интеграция устойчивых развивающихся целей в высшее образование", Антонио Флоренсио Калдерон из Политехнического университета Каталонии в Испании выступил с докладом "Роль устойчивых развивающихся целей в высшем образовании", Артем Боярчук из Таллиннского технологического университета в Эстонии представил доклад на тему "Практическое применение устойчивых развивающихся целей в Таллиннском технологическом университете", Марек Богуш из Экономического университета WSG в Польше представил обширный доклад на тему "Университет WSG и устойчивые развивающиеся цели", поделившись своими практическими опытами в данной области.