Cari ilin 26-29 may tarixlərində Azərbaycanda Türkiyənin ən böyük texnologiya festivalı olan “Teknofest” əsasında “Teknofest Azərbaycan” festivalı təşkil olunacaqdır. Festival çərçivəsində müxtəlif kateqoriyalar üzrə gənclər arasında müsabiqələrin təşkil olunması nəzərdə tutulub. Tədbirin sərgi hissəsində isə tərəfdaş qurumların məhsul və həllərinin, eləcə də gənclərin hazırladıqları prototiplərin və STEAM layihələrin nümayiş olunması, açıq səma altındakı statik ərazidə isə pilotsuz uçuş aparatları və vertolyotların sərgilənməsi nəzərdə tutulur.
“Teknofest Azərbaycan” tədbiri çərçivəsində keçirilən “Baku Skills” kateqoriyası üzrə müsabiqə Təhsil Nazirliyinin və Təhsil İnstitutunun dəstəyi ilə STEAM Azərbaycan layihəsi tərəfindən təşkil olunur. İştirakçıların 3D çap texnologiyasında istifadə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsini hədəfləyən Baku Skills müsabiqəsi iki hissədən ibarətədir – məktəblilər üçün “A” kateqoriyası və tələbələr üçün “B” kateqoriyası.
Baku Skills yarışmasının tələbələr üçün olan kateqoriyasının baş tutması üçün minimum komanda sayı müəyyən olunmuşdur. Sizlərdən xahiş olunur ki, sözügedən müsabiqədə təmsil etdiyiniz universitetin tələbələrinin aktiv şəkildə cəlb olunmasına köməklik göstərəsiniz. Həmçinin, festival zamanı keçiriləcək sərgidə tələbələriniz tərəfindən hazırlanan prototiplərin və STEM layihələrinin nümayişini təmin etməyiniz xahiş olunur.
Aktiv təşviqat kampaniyası aparmaq üçün xahiş olunur ki, təmsil etdiyiniz universitetin sosial media səhifələrində və digər kommunikasiya kanallarında müsbabiqənin təbliğ olunmasını təmin edəsiniz.
Yarışma əsasən İKT, mühəndislik, biznes, innovasiyalar, STEAM, startaplarla maraqlanan tələbələr üçün nəzərdə tutulub. Yarışmaya qeydiyyat üçün son tarix 17 fevral 2022-ci ildir.

26-29 мая в Азербайджане пройдет фестиваль Teknofest Azerbaijan на базе крупнейшего в Турции фестиваля технологий Teknofest. В рамках фестиваля пройдут соревнования среди молодежи в различных номинациях. В выставочной части мероприятия будут представлены продукты и решения партнерских организаций, а также прототипы и STEAM-проекты, разработанные молодежью, а также выставка беспилотных летательных аппаратов и вертолетов на статической площадке под открытым небом.
Соревнование в категории «Бакинские навыки», проводимое в рамках мероприятия Technofest Azerbaijan, организовано проектом STEAM Azerbaijan при поддержке Министерства образования и Института образования. Конкурс Baku Skills, направленный на совершенствование навыков участников в использовании технологии 3D-печати, состоит из двух частей – категории «А» для школьников и категории «В» для студентов.
Определено минимальное количество команд для участия в соревнованиях Baku Skills среди студентов. Мы просим вас активно вовлекать студентов вуза, который вы представляете, в этот конкурс. Вас также просят обеспечить демонстрацию прототипов и STEM-проектов, разработанных вашими студентами, на выставке во время фестиваля.
В целях проведения активной кампании Вам предлагается обеспечить продвижение конкурса на страницах в социальных сетях и других каналах связи вуза, который Вы представляете.
Конкурс в основном предназначен для студентов, интересующихся ИКТ, инженерией, бизнесом, инновациями, STEAM, стартапами. Крайний срок регистрации на конкурс – 17 февраля 2022 года.