Cari ilin 26-29 may tarixlərində Azərbaycanda Türkiyənin ən böyük texnologiya festivalı olan “Teknofest” əsasında “Teknofest Azərbaycan” festivalı təşkil olunacaqdır. Festival çərçivəsində müxtəlif kateqoriyalar üzrə gənclər arasında müsabiqələrin təşkil olunması nəzərdə tutulub. Tədbirin sərgi hissəsində isə tərəfdaş qurumların məhsul və həllərinin, eləcə də gənclərin hazırladıqları prototiplərin və STEAM layihələrin nümayiş olunması, açıq səma altındakı statik ərazidə isə pilotsuz uçuş aparatları və vertolyotların sərgilənməsi nəzərdə tutulur.
“Teknofest Azərbaycan” tədbiri çərçivəsində keçirilən “Baku Skills” kateqoriyası üzrə müsabiqə Təhsil Nazirliyinin və Təhsil İnstitutunun dəstəyi ilə STEAM Azərbaycan layihəsi tərəfindən təşkil olunur. İştirakçıların 3D çap texnologiyasında istifadə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsini hədəfləyən Baku Skills müsabiqəsi iki hissədən ibarətədir – məktəblilər üçün “A” kateqoriyası və tələbələr üçün “B” kateqoriyası.
Baku Skills yarışmasının tələbələr üçün olan kateqoriyasının baş tutması üçün minimum komanda sayı müəyyən olunmuşdur. Sizlərdən xahiş olunur ki, sözügedən müsabiqədə təmsil etdiyiniz universitetin tələbələrinin aktiv şəkildə cəlb olunmasına köməklik göstərəsiniz. Həmçinin, festival zamanı keçiriləcək sərgidə tələbələriniz tərəfindən hazırlanan prototiplərin və STEM layihələrinin nümayişini təmin etməyiniz xahiş olunur.
Aktiv təşviqat kampaniyası aparmaq üçün xahiş olunur ki, təmsil etdiyiniz universitetin sosial media səhifələrində və digər kommunikasiya kanallarında müsbabiqənin təbliğ olunmasını təmin edəsiniz.
Yarışma əsasən İKT, mühəndislik, biznes, innovasiyalar, STEAM, startaplarla maraqlanan tələbələr üçün nəzərdə tutulub. Yarışmaya qeydiyyat üçün son tarix 17 fevral 2022-ci ildir.

To the attention of students!
On May 26-29, Azerbaijan will host the Teknofest Azerbaijan festival on the basis of Teknofest, Turkey's largest technology festival. The festival will include competitions among young people in various categories. The exhibition part of the event will feature products and solutions of partner organizations, as well as prototypes and STEAM projects developed by young people, and an exhibition of unmanned aerial vehicles and helicopters in an open-air static area.
The competition in the Baku Skills category, held as part of the Technofest Azerbaijan event, is organized by the STEAM Azerbaijan project with the support of the Ministry of Education and the Institute of Education. The Baku Skills competition, which aims to improve participants' skills in using 3D printing technology, consists of two parts - "A" category for schoolchildren and "B" category for students.
The minimum number of teams for the Baku Skills competition for students has been determined. We ask you to help actively involve the students of the university you represent in this competition. You are also requested to provide a demonstration of prototypes and STEM projects developed by your students at the exhibition during the festival.
In order to conduct an active campaign, you are asked to ensure the promotion of the competition on the social media pages and other communication channels of the university you represent.
The competition is mainly intended for students interested in ICT, engineering, business, innovation, STEAM, startups. The deadline for registration for the competition is February 17, 2022.