Mayın 4-də Bakı Biznes Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr edilən “Keyfiyyət təminatı rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafın əsas amili kimi” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans işə başlayıb.
Konfrans “Rəqabətqabiliyyətli inkişafda resurslardan səmərəli istifadə prioritetləri”, “Rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafda keyfiyyətli maliyyə-uçot informasiya təminatı”, “Linqvistik keyfiyyət təminatı: dil və iqtisadiyyatın qarşılıqlı inkişaf prioritetləri”, “Riyaziyyat elminin və riyazi fənlərin tədrisinin bəzi aktual məsələləri”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə sosial işin təşkilinin keyfiyyət istiqamətləri” mövzularını əhatə edir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Universitetin rektoru iqtisad elmləri doktoru, professor İbad Abbasov bildirib ki, konfransın məqsədi rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafda keyfiyyət təminatının, resurslardan səmərəli istifadənin və sosial inkişafın əsas prioritetlərinin müəyyən edilməsidir. Beynəlxalq konfransda respublikamızın tanınmış alimləri, tədqiqatçı-mütəxəssisləri ilə yanaşı 6 xarici ölkənin alimləri, tədqiqatçıları da iştirak edir.
İbad Abbasov vurğulayıb ki, güclü iqtisadiyyat güclü sosial rifaha əsaslanan güclü dövlət deməkdir. Hər bir dövlətin əsas sütunlarını, dayaqlarını güclü iqtisadiyyat təşkil edir. Güclü iqtisadiyyat yalnız kəmiyyətlə yox, həmçinin keyfiyyətlə ifadə olunur. Keyfiyyətli iqtisadiyyat davamlı və dayanıqlı iqtisadiyyat deməkdir. Bu gün dünyada iqtisadiyyat yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Dünya iqtisadi inkişafının yeni mərhələsində IV Sənaye İnqilabının əsas əlamətləri sayılan innovativ texnologiyaların və texnoloji proseslərin sürətlə inkişafı və iqtisadiyyatın bir sıra sahələrində baş verən sürətli rəqəmsallaşma prosesləri müasir iqtisadi inkişafın keyfiyyət amilləri hesab edilir.
BBU-nun rektoru qeyd edib ki, davamlı və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafa nail olmaq dövlətin iqtisadi siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu məqsədlə dayanıqlı və hərtərəfli iqtisadi artımın təmin olunması, rəqəmsal iqtisadiyyatın genişləndirilməsi, innovasiya mühitinin yaradılması, rəqabətli insan kapitalının formalaşdırılması kimi mühüm məsələlərin həyata keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Yasamal Rayonu İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşad Həsənov Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf etdirilməsində ulu öndər Heydər Əliyevin tarixi xidmətlərindən danışıb. O qeyd edib ki, həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Ümummilli Lider xalqımızın və respublikamızın inkişafı, tərəqqisi naminə misilsiz işlər görüb. Ulu Öndərin siyasi kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu siyasət davamlı olaraq Azərbaycana nailiyyətlər qazandırır. 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılan Zəfərin əsasında da güclü iqtisadiyyat dayanırdı. Prezident İlham Əliyev tərəfindən aparılan düzgün iqtisadi siyasət həm də ordumuzun gücləndirilməsinə imkan verdi. Qələbədən sonra qarşımızda yeni hədəflər var. İnanıram ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda iqtisadiyyatın yenidən qurulması ölkəmizin iqtisadi gücünü daha da artıracaq, bu istiqamətdə qarşıya qoyulan bütün hədəflərə nail olacağıq.
Milli Məclisin deputatı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) həqiqi üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Ziyad Səmədzadə konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib. Bildirib ki, düşünülmüş iqtisadi siyasət ölkənin iqtisadi qüdrətini artırır. Milli iqtisadi siyasəti formalaşdırmaq üçün sənayeləşdirmə siyasətini təkmilləşdirmək lazımdır və bu zaman qloballaşmanın meyilləri nəzərə alınmalıdır. İşğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadi potensialından istifadə edilməsindən söz açan Ziyad Səmədzadə mövcud reallıqları və perspektivləri diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim Müzəffərli dosent Allahyar Muradovla birgə apardıqları “Azərbaycanda regional iqtisadi inkişaf və diversifikasiya” mövzusunda tədqiqatı təqdim edib. O diqqətə çatdırıb ki, araşdırmada Azərbaycanın bölgələrinin iqtisadi inkişaf səviyyəsi yalnız statik yanaşma üzrə, yəni iqtisadiyyatın faktiki durumunu ifadə edən göstəricilər əsasında müqayisə edilir. Bu halda nə iqtisadi inkişafın sürəti (məsələn, iqtisadi artım tempi), nə də iqtisadi inkişafı şərtləndirən amillər (məsələn, əsas kapitala investisiyalar) nəzərə alınmayıb. Regional iqtisadiyyatın sahəvi diversifikasiyası isə sənaye, kənd təsərrüfatı, tikinti və xidmət arasında bağlanmasına əsaslanaraq hesablanıb. Azərbaycanın bölgələrində iqtisadiyyatın dayanıqlılığını qiymətləndirmək məqsədilə sahəvi diversifikasiyanın səviyyəsi araşdırılıb, bunun üçün “bərabər paylı sahələr” yanaşmasından istifadə olunub. Bu yanaşma əsasında hər bir iqtisadi rayon, respublika tabeli şəhər və inzibati rayon üçün sahəvi diversifikasiya sub-indeksi hesablanıb. Lakin şəhərlərdə iqtisadi fəaliyyətin sahəvi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla respublika tabeli 5 şəhər üçün bir qədər fərqli yanaşma tətbiq olunub.
Digər çıxış edənlər konfransın mövzusunun aktuallığına toxunublar. Konfransda aparılan müzakirələrin, səsləndirilən fikirlərin, təkliflərin rəqabətqabiliyyətli inkişafda resurslardan səmərəli istifadə prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıblar.

Международная научно-практическая конференция в Бакинском Университете Бизнеса
4 мая в Бакинском университете бизнеса началась международная научно-практическая конференция на тему «Обеспечение качества как ключевой фактор конкурентоспособного экономического развития», посвященная 99-летию общенационального лидера Гейдара Алиева.
Конференция охватывает такие направления как «Приоритеты эффективного использования ресурсов в конкурентном развитии», «Обеспечение качественной финансовой и бухгалтерской информацией в конкурентном экономическом развитии», «Лингвистическое обеспечение качества: приоритеты взаимного развития языка и экономики», «Некоторые актуальные вопросы преподавания математики и математических наук», «Качественные направления организации социальной работы на данных территориях».
Открывая мероприятие, ректор университета, доктор экономических наук, профессор Ибад Аббасов сказал, что целью конференции является определение основных приоритетов обеспечения качества, эффективного использования ресурсов и социального развития в конкурентоспособном экономическом развитии. Наряду с известными учеными, исследователями и специалистами нашей республики в международной конференции принимают участие ученые и исследователи из 6 зарубежных стран.
Ибад Аббасов подчеркнул, что сильная экономика означает сильное государство, основанное на сильном социальном обеспечении. Главной опорой любого государства является сильная экономика. Сильная экономика выражается не только в количестве, но и в качестве. Качественная экономика означает стабильную и устойчивую экономику. Сегодня мировая экономика вступила в новый этап развития. Качественными факторами современного экономического развития на новом этапе мирового экономического развития считаются стремительное развитие инновационных технологий и технологических процессов, являющихся основными чертами IV промышленной революции, а также стремительные процессы цифровизации в ряде отраслей экономики. разработка.
Ректор ББУ отметил, что достижение устойчивого и конкурентоспособного экономического развития является одним из приоритетов экономической политики государства. В связи с этим особое значение приобретает реализация таких важных вопросов, как обеспечение устойчивого и комплексного экономического роста, расширение цифровой экономики, создание инновационной среды, формирование конкурентоспособного человеческого капитала.
Глава исполнительной власти Ясамальского района Эльшад Гасанов рассказал об исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева в развитии экономики Азербайджана. Он отметил, что как в советское время, так и в годы независимости Общенациональный Лидер проделал беспрецедентную работу для развития и прогресса нашего народа и нашей республики. Политический курс Великого лидера успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Эта политика продолжает приносить успех Азербайджану. Победа в 44-дневной Отечественной войне под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева была основана на сильной экономике. Проводимая Президентом Ильхамом Алиевым правильная экономическая политика также позволила укрепить нашу армию. После победы у нас новые цели. Считаю, что восстановление экономики на наших освобожденных землях еще больше укрепит экономическую мощь нашей страны, и мы добьемся всех целей, поставленных в этом направлении.
О важности конференции рассказал депутат Зияд Самедзаде, действительный член Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), доктор экономических наук, профессор. Он сказал, что продуманная экономическая политика увеличивает экономическую мощь страны. Для формирования национальной экономической политики необходимо совершенствовать политику индустриализации с учетом тенденций глобализации. Говоря об использовании экономического потенциала освобожденных территорий, Зияд Самедзаде обратил внимание на существующие реалии и перспективы.
Генеральный директор Института экономики НАНА, доктор экономических наук, профессор Назим Музаффарли представил исследование «Региональное экономическое развитие и диверсификация в Азербайджане», проведенное совместно с доцентом Аллахьяром Мурадовым. Он отметил, что в исследовании сравнивается уровень экономического развития регионов Азербайджана только на основе статического подхода, т.е. показателей, отражающих реальное состояние экономики. При этом не учитываются ни скорость экономического развития (например, темпы экономического роста), ни факторы, определяющие экономическое развитие (например, инвестиции в основной капитал). Отраслевая диверсификация региональной экономики рассчитана на основе связи между промышленностью, сельским хозяйством, строительством и услугами. С целью оценки устойчивости экономики в регионах Азербайджана был изучен уровень отраслевой диверсификации с использованием подхода «равной доли». На основе данного подхода был рассчитан субиндекс отраслевой диверсификации для каждого экономического района, города республиканского значения и административного района. Однако с учетом отраслевых особенностей экономической деятельности в городах к 5 городам республики был применен несколько иной подход.
Другие выступающие коснулись актуальности конференции. Они подчеркнули, что обсуждения, мнения и предложения, озвученные на конференции, будут способствовать выявлению приоритетов эффективного использования ресурсов в конкурентном развитии.