Bakı Biznes Universitetində beynəlxalq əməkdaşlıq və tələbələrin peşəkar inkişafının dəstəklənməsi istiqamətində növbəti mühüm tədbir həyata keçirilib. 12–15 may 2026-cı il tarixlərində universitetdə Özbəkistandan olan tələbələrin və Bakı Biznes Universitetinin tərcümə ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin iştirakı ilə “Qadın Sahibkarlığı və Biznes İngilis Dilinin İnkişafı Proqramı” adlı beynəlxalq təlim proqramı təşkil olunub.
Proqram çərçivəsində iştirakçılar Bakı Biznes Universiteti ilə yaxından tanış olub, universitetin təhsil imkanları və beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Təlimlərin açılış sessiyasında qonaqlara universitet haqqında təqdimat keçirilib və proqramın əsas məqsədləri təqdim olunub.
Təlim proqramının ilk günündə iştirakçılar qadın sahibkarlığı mövzusunda silsilə seminar və praktiki sessiyalarda iştirak ediblər. Azərbaycan Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının (AWEDA) nümayəndələri tərəfindən keçirilən sessiyalarda sahibkarlıq düşüncə tərzi, qadın liderliyi, biznes ideyalarının formalaşdırılması, bazar ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi, innovativ düşüncə, şəxsi brendinq, marketinqin əsasları, maliyyə savadlılığı və kommunikasiya bacarıqları kimi mövzular əhatə olunub.
Proqramın növbəti günlərində özbək tələbələr üçün “İşgüzar İngilis dili” üzrə Bakı Biznes Universitetinin Dillər kafedrasının müəllimləri və Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat Universitetinin müəllimi Blanka Anna Vizi tərəfindən praktiki təlimlər təşkil edilib. Sessiyalar zamanı iştirakçılar peşəkar ünsiyyət, işgüzar ingilis dili, biznes yazışmaları, rəsmi elektron məktubların hazırlanması, təqdimat bacarıqları, ictimai çıxış texnikaları və iş mühitində effektiv kommunikasiya sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdiriblər. Eyni zamanda, dil öyrənməsində rəqəmsal alətlərdən və süni intellekt əsaslı platformalardan istifadə imkanları barədə praktik məşğələlər keçirilib.
15 may tarixində təşkil olunan yekun sessiyada iştirakçılar məşğulluq və karyera inkişafı mövzusunda təlimlərdə iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin nümayəndəsi, Karyera Planlaması şöbəsinin müdiri  Zeynəb Həsənova  tərəfindən keçirilən görüşdə karyera planlaşdırılması, peşə bacarıqlarının inkişafı, vaxtın idarə olunması, rəqəmsal bacarıqlar və peşəkar şəbəkələşmə mövzuları müzakirə olunub. Daha sonra isə, proqramın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Another important initiative aimed at supporting international cooperation and the professional development of students has been implemented at Baku Business University. From May 12 to 15, 2026, the University organized an international training program titled “Women’s Entrepreneurship and Business English Development Program” with the participation of students from Uzbekistan and students majoring in Translation at Baku Business University.
Within the framework of the program, participants became closely acquainted with Baku Business University and received detailed information about the University’s educational opportunities and international cooperation activities. During the opening session, guests were introduced to the University through a presentation, and the main objectives of the program were presented.
On the first day of the training program, participants attended a series of seminars and practical sessions dedicated to women’s entrepreneurship. The sessions, conducted by representatives of the Association for the Development of Women’s Entrepreneurship in Azerbaijan (AWEDA), covered topics such as entrepreneurial mindset, women’s leadership, business idea development, identifying market needs, innovative thinking, personal branding, fundamentals of marketing, financial literacy, and communication skills.
During the following days of the program, practical training sessions in Business English were organized for Uzbek students by lecturers of the Department of Languages of Baku Business University and Blanka Anna Vizi, a lecturer from the Budapest University of Technology and Economics. During the sessions, participants improved their knowledge and skills in professional communication, business English, business correspondence, drafting formal emails, presentation skills, public speaking techniques, and effective communication in the workplace. Practical workshops were also conducted on the use of digital tools and AI-based platforms in language learning.
At the final session held on May 15, participants attended training sessions on employment and career development. During the training conducted by Zeynab Hasanova, Head of the Career Planning Department and representative of the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan, topics such as career planning, professional skills development, time management, digital skills, and professional networking were discussed.