Bakı Biznes Universitetində beynəlxalq əməkdaşlıq və tələbələrin peşəkar inkişafının dəstəklənməsi istiqamətində növbəti mühüm tədbir həyata keçirilib. 12–15 may 2026-cı il tarixlərində universitetdə Özbəkistandan olan tələbələrin və Bakı Biznes Universitetinin tərcümə ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrinin iştirakı ilə “Qadın Sahibkarlığı və Biznes İngilis Dilinin İnkişafı Proqramı” adlı beynəlxalq təlim proqramı təşkil olunub.
Proqram çərçivəsində iştirakçılar Bakı Biznes Universiteti ilə yaxından tanış olub, universitetin təhsil imkanları və beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Təlimlərin açılış sessiyasında qonaqlara universitet haqqında təqdimat keçirilib və proqramın əsas məqsədləri təqdim olunub.
Təlim proqramının ilk günündə iştirakçılar qadın sahibkarlığı mövzusunda silsilə seminar və praktiki sessiyalarda iştirak ediblər. Azərbaycan Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının (AWEDA) nümayəndələri tərəfindən keçirilən sessiyalarda sahibkarlıq düşüncə tərzi, qadın liderliyi, biznes ideyalarının formalaşdırılması, bazar ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi, innovativ düşüncə, şəxsi brendinq, marketinqin əsasları, maliyyə savadlılığı və kommunikasiya bacarıqları kimi mövzular əhatə olunub.
Proqramın növbəti günlərində özbək tələbələr üçün “İşgüzar İngilis dili” üzrə Bakı Biznes Universitetinin Dillər kafedrasının müəllimləri və Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat Universitetinin müəllimi Blanka Anna Vizi tərəfindən praktiki təlimlər təşkil edilib. Sessiyalar zamanı iştirakçılar peşəkar ünsiyyət, işgüzar ingilis dili, biznes yazışmaları, rəsmi elektron məktubların hazırlanması, təqdimat bacarıqları, ictimai çıxış texnikaları və iş mühitində effektiv kommunikasiya sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdiriblər. Eyni zamanda, dil öyrənməsində rəqəmsal alətlərdən və süni intellekt əsaslı platformalardan istifadə imkanları barədə praktik məşğələlər keçirilib.
15 may tarixində təşkil olunan yekun sessiyada iştirakçılar məşğulluq və karyera inkişafı mövzusunda təlimlərdə iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin nümayəndəsi, Karyera Planlaması şöbəsinin müdiri  Zeynəb Həsənova  tərəfindən keçirilən görüşdə karyera planlaşdırılması, peşə bacarıqlarının inkişafı, vaxtın idarə olunması, rəqəmsal bacarıqlar və peşəkar şəbəkələşmə mövzuları müzakirə olunub. Daha sonra isə, proqramın sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

В Бакинском Университете Бизнеса было реализовано очередное важное мероприятие, направленное на развитие международного сотрудничества и поддержку профессионального развития студентов. С 12 по 15 мая 2026 года в университете была организована международная обучающая программа под названием «Программа развития женского предпринимательства и делового английского языка» с участием студентов из Узбекистана и студентов специальности «Перевод» Бакинского Университета Бизнеса.
В рамках программы участники подробно ознакомились с Бакинским Университетом Бизнеса, его образовательными возможностями и деятельностью в сфере международного сотрудничества. В ходе открывающей сессии гостям была представлена презентация университета, а также озвучены основные цели программы.
В первый день программы участники приняли участие в серии семинаров и практических занятий, посвящённых женскому предпринимательству. Сессии, проведённые представителями Ассоциации развития женского предпринимательства Азербайджана (AWEDA), охватывали такие темы, как предпринимательское мышление, женское лидерство, формирование бизнес-идей, определение потребностей рынка, инновационное мышление, персональный брендинг, основы маркетинга, финансовая грамотность и коммуникативные навыки.
В последующие дни программы для узбекских студентов были организованы практические занятия по деловому английскому языку, проведённые преподавателями кафедры языков Бакинского Университета Бизнеса и преподавателем Бланкой Анной Визи из Будапештского университета технологий и экономики. В ходе занятий участники развивали знания и навыки в области профессионального общения, делового английского языка, деловой переписки, подготовки официальных электронных писем, навыков презентации, техники публичных выступлений и эффективной коммуникации в рабочей среде. Также были проведены практические занятия по использованию цифровых инструментов и платформ на основе искусственного интеллекта в изучении языков.
В итоговой сессии, организованной 15 мая, участники приняли участие в тренингах по вопросам занятости и карьерного развития. В ходе тренинга, проведённого руководителем отдела карьерного планирования и представителем Государственного агентства занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджанской Республики Зейнаб Гасановой, были обсуждены вопросы карьерного планирования, развития профессиональных навыков, управления временем, цифровых навыков и профессионального нетворкинга.