29 mart–5 aprel 2026-cı il tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Daşkənd və Səmərqənd şəhərlərində “Beynəlxalq Tələbə Forumu–2026” uğurla keçirilib. Nüfuzlu tədbir Məhəmməd Əl-Xarəzmi adına Daşkənd İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin təşəbbüsü ilə təşkil olunaraq tərəfdaş ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim və tələbə heyətini bir araya gətirib. Forumda dünyanın 20-dən artıq ölkəsindən 500-ə yaxın iştirakçı təmsil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi layihə əsaslı komanda işi, akademik müzakirələr və mədəni mübadilə platforması vasitəsilə iştirakçılar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi və qlobal tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi olub.
Beynəlxalq forumda Azərbaycanı Bakı Biznes Universitetinin nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndə heyətinə universitetin “Humanitar elmlər” kafedrasının müdiri Məhsəti Cəfərova, “Biznesin təşkili və bələdiyyə idarəetməsi” kafedrasının müdiri Aqil Qurbanov və “Ali riyaziyyat” kafedrasının müdiri Könül Ömərova rəhbərlik edib. Ümumilikdə forumda universiteti 6 nəfərlik professor-müəllim heyəti və 6 tələbə təmsil edib. Forum çərçivəsində iştirakçılar beynəlxalq komandalarda birləşərək aktual qlobal problemlərə dair layihələr hazırlayıb, təqdimatlar həyata keçirib və akademik müzakirələrdə fəal iştirak ediblər. Bakı Biznes Universitetinin tələbələri yüksək nəticələr əldə edərək fərqləniblər: Leyla Əliyeva I yerə, Nərmin Əsgərova isə II yerə layiq görülüb. Qaliblər sertifikat və hədiyyələrlə təltif olunublar.
Eyni zamanda proqram çərçivəsində təşkil olunan mədəni tədbirlər iştirakçılara Özbəkistanın zəngin tarixi və mədəni irsi ilə yaxından tanış olmaq imkanı yaradıb. Nümayəndə heyətinin üzvləri forum çərçivəsində qazandıqları bilik və təcrübənin gələcək akademik və peşəkar fəaliyyətlərində mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar.

From March 29 to April 5, 2026, the International Student Forum–2026 was successfully held in the cities of Tashkent and Samarkand in the Republic of Uzbekistan. The prestigious event was organized at the initiative of the Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khwarizmi, bringing together academic staff and students from partner higher education institutions. The forum was attended by nearly 500 participants from more than 20 countries.
The main objective of the event was to strengthen cooperation among participants, promote intercultural dialogue, and develop global partnerships through project-based teamwork, academic discussions, and cultural exchange.
A delegation from Baku Business University represented Azerbaijan at the international forum. The delegation was led by Mahsati Jafarova, Head of the Department of Humanities; Agil Gurbanov, Head of the Department of Business Organization and Municipal Administration; and Konul Omerova, Head of the Department of Higher Mathematics. Overall, the University was represented by 6 academic staff members and 6 students.
Within the framework of the forum, participants worked in international teams to develop projects addressing current global challenges, delivered presentations, and actively engaged in academic discussions. Students of Baku Business University achieved outstanding results: Leyla Aliyeva won 1st place, while Narmin Asgarova was awarded 2nd place. The winners were awarded certificates and gifts.
At the same time, cultural events organized within the program provided participants with the opportunity to closely explore the rich historical and cultural heritage of Uzbekistan. Members of the delegation emphasized that the knowledge and experience gained during the forum would play an important role in their future academic and professional activities.