29 mart–5 aprel 2026-cı il tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Daşkənd və Səmərqənd şəhərlərində “Beynəlxalq Tələbə Forumu–2026” uğurla keçirilib. Nüfuzlu tədbir Məhəmməd Əl-Xarəzmi adına Daşkənd İnformasiya Texnologiyaları Universitetinin təşəbbüsü ilə təşkil olunaraq tərəfdaş ali təhsil müəssisələrinin professor-müəllim və tələbə heyətini bir araya gətirib. Forumda dünyanın 20-dən artıq ölkəsindən 500-ə yaxın iştirakçı təmsil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi layihə əsaslı komanda işi, akademik müzakirələr və mədəni mübadilə platforması vasitəsilə iştirakçılar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi və qlobal tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi olub.
Beynəlxalq forumda Azərbaycanı Bakı Biznes Universitetinin nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndə heyətinə universitetin “Humanitar elmlər” kafedrasının müdiri Məhsəti Cəfərova, “Biznesin təşkili və bələdiyyə idarəetməsi” kafedrasının müdiri Aqil Qurbanov və “Ali riyaziyyat” kafedrasının müdiri Könül Ömərova rəhbərlik edib. Ümumilikdə forumda universiteti 6 nəfərlik professor-müəllim heyəti və 6 tələbə təmsil edib. Forum çərçivəsində iştirakçılar beynəlxalq komandalarda birləşərək aktual qlobal problemlərə dair layihələr hazırlayıb, təqdimatlar həyata keçirib və akademik müzakirələrdə fəal iştirak ediblər. Bakı Biznes Universitetinin tələbələri yüksək nəticələr əldə edərək fərqləniblər: Leyla Əliyeva I yerə, Nərmin Əsgərova isə II yerə layiq görülüb. Qaliblər sertifikat və hədiyyələrlə təltif olunublar.
Eyni zamanda proqram çərçivəsində təşkil olunan mədəni tədbirlər iştirakçılara Özbəkistanın zəngin tarixi və mədəni irsi ilə yaxından tanış olmaq imkanı yaradıb. Nümayəndə heyətinin üzvləri forum çərçivəsində qazandıqları bilik və təcrübənin gələcək akademik və peşəkar fəaliyyətlərində mühüm rol oynayacağını vurğulayıblar.

Представители Бакинского Университета Бизнеса приняли участие в I Международном студенческом форуме, прошедшем в Ташкенте и Самарканде
С 29 марта по 5 апреля 2026 года в городах Ташкент и Самарканд Республики Узбекистан успешно прошёл Международный студенческий форум–2026. Престижное мероприятие было организовано по инициативе Ташкентского Университета Информационных Технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и объединило профессорско-преподавательский состав и студентов вузов-партнёров. В форуме приняли участие около 500 участников из более чем 20 стран мира.
Основной целью мероприятия стало укрепление сотрудничества между участниками, развитие межкультурного диалога и расширение глобальных партнёрских связей посредством проектной командной работы, академических дискуссий и культурного обмена.
На международном форуме Азербайджан представляла делегация Бакинского Университета Бизнеса. Делегацию возглавили заведующая кафедрой гуманитарных наук Мехсети Джафарова, заведующий кафедрой организации бизнеса и муниципального управления Агиль Гурбанов и заведующая кафедрой высшей математики Кёнуль Омарова. В целом университет был представлен 6 преподавателями и 6 студентами.
В рамках форума участники, объединившись в международные команды, разрабатывали проекты по актуальным глобальным проблемам, проводили презентации и активно участвовали в академических обсуждениях. Студенты Бакинского Университета Бизнеса добились высоких результатов: Лейла Алиева заняла I место, а Нармин Аскерова — II место. Победители были награждены сертификатами и подарками.
Также в рамках программы были организованы культурные мероприятия, которые позволили участникам ближе познакомиться с богатым историческим и культурным наследием Узбекистана. Члены делегации подчеркнули, что полученные в ходе форума знания и опыт сыграют важную роль в их дальнейшей академической и профессиональной деятельности.