29 aprel 2026-cı il tarixində "Şəhərsalma və memarlıq ili" çərçivəsində Bakı Biznes Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş “Sosial-iqtisadi inkişafda dövlət-universitet-sənaye tərəfdaşlığının yeni modelləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda Milli Məclisin deputatları akademik Ziyad Səmədzadə, cənab Tahir Rzayev, cənab Vüqar Rəhimzadə, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin rəisinin birinci müavini cənab Yaşar Əməşov, Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin baş idarə rəisi cənab Azər Əhədov, Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının sədri cənab Bəxtiyar Nəbiyev, Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti Başçısının I müavini cənab Hüseyn Əfəndiyev, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri cənab Nicat Məmmədli, Dövlət İmtahan Mərkəzinin səlahiyyətli nümayəndəsi Azər Bağırov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidentinin müşaviri cənab Süleyman Qasımov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru cənab Şaiq Əsgərov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Maliyyə və audit” kafedrasının müdiri cənab Əvəz Ələkbərov, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini cənab Ramil Hüseyn, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriyanın İdarə Heyəti sədrinin müavini cənab Elçin Süleymanov, Marsol Group-un direktoru Bilal Qasımlı və digər dövlət qurumlarının rəsmiləri, eyni zamanda 6 xarici ölkənin - Türkiyənin, Özbəkistanın, Rumıniyanın, Moldovanın, Litvanın, Hindistanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin tədqiqatçıları iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Bakı Biznes Universitetindəki büstü ziyarət olunaraq önünə gül dəstələri düzülüb, əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib. Daha sonra müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ulu öndər Heydər Əliyevin və müstəqilliyimizin, ərazi bütövlüyümüzün təmin olunması yolunda canlarından keçən Vətən oğullarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes Universitetinin rektoru, iqtisad elmləri doktoru, professor İbad Abbasov bildirib ki, bu konfrans müasir dövrdə elmin, təhsilin və sənaye sektorunun inteqrasiyası baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Qloballaşma şəraitində dayanıqlı inkişafın təmin olunması üçün dövlət, universitet və sənaye arasında səmərəli əməkdaşlıq vacib şərtlərdən biridir. Rektor diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi strateji inkişaf xətti bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu siyasətin mühüm istiqamətlərindən biri də insan kapitalının inkişafı, innovasiyaların tətbiqi və ali təhsil müəssisələrinin elmi potensialının gücləndirilməsidir.
“Bakı Biznes Universiteti olaraq biz daim çalışırıq ki, elmi tədqiqatların nəticələri praktik sahədə tətbiq olunsun, biznes və sənaye strukturları ilə əməkdaşlıq genişləndirilsin və müasir çağırışlara cavab verən mütəxəssislər formalaşdırılsın”- deyə rektor əlavə edib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, akademik Ziyad Səmədzadə qeyd edib ki, qlobal iqtisadi transformasiyalar, texnoloji yeniliklərin sürətli yayılması və rəqabət mühitinin kəskinləşməsi inkişafda olan ölkələr qarşısında yeni çağırışlar qoyur və bu çağırışlara adekvat cavab olaraq bilik və innovasiya əsaslı inkişaf modelinin tətbiqini zəruri edir.
Akademik vurğulayıb ki, bu kontekstdə dövlət–universitet–sənaye əməkdaşlığı iqtisadiyyatın modernləşdirilməsinin, elmi nəticələrin praktik tətbiqinin və rəqabətqabiliyyətli insan kapitalının formalaşdırılmasının əsas mexanizmlərindən biri kimi çıxış edir. Dövlət bu sistemdə strateji istiqamətləri müəyyən edən, normativ-hüquqi bazanı formalaşdıran və təşviqedici alətlər tətbiq edən aparıcı subyektdir. Universitetlər elmi biliklərin istehsalı və innovativ ideyaların formalaşdırılması baxımından mühüm rol oynayır, sənaye sektoru isə bu biliklərin iqtisadi dəyərə çevrilməsini təmin edir. Ziyad Səmədzadənin sözlərinə görə, əməkdaşlığın səmərəliliyinin artırılması üçün ilk növbədə institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi, tətbiqi tədqiqatların genişləndirilməsi və təhsil proqramlarının əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması zəruridir.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Nicat Məmmədli bildirib ki, müasir dövrdə süni intellektin inkişafı təhsil sistemində yeni yanaşmaların formalaşmasını zəruri edir və bu proses təhsilin məzmunu, idarəetmə mexanizmləri və öyrənmə modellərinə təsirsiz ötüşmür. O qeyd edib ki, dövlət, özəl sektor və texnoloji mühit arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq təhsilin inkişafında mühüm rol oynayır və bu əməkdaşlıq daha çevik, innovativ və dayanıqlı təhsil sisteminin qurulmasına şərait yaradır. Nicat Məmmədli vurğulayıb ki, gələcək təhsil modeli rəqəmsallaşma, fərdiləşdirilmiş öyrənmə və müasir texnologiyaların imkanlarına əsaslanacaq, lakin əsas məqsəd hər zaman keyfiyyətli insan kapitalının formalaşdırılması olaraq qalacaq. O əlavə edib ki, təhsilin inkişafı yalnız texnoloji yeniliklərlə deyil, eyni zamanda sistemli yanaşma, düzgün idarəetmə və davamlı inkişaf prinsipləri ilə təmin olunmalıdır.
Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının sədrinin Rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik üzrə müavini Qoşqar Əhmədov bildirib ki, müasir dövrdə rəqəmsallaşma və süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı mühasibat uçotu və audit sahəsində mövcud yanaşmaların yenilənməsini zəruri edir. Bu proses həmin sahənin mahiyyətini genişləndirərək onu yalnız uçot fəaliyyəti ilə məhdudlaşdırmır, eyni zamanda risklərin idarə olunması, analitik təhlil və qərarvermə proseslərinin dəstəklənməsində mühüm strateji istiqamətə çevirir. Qoşqar Əhmədov qeyd edib ki, bu baxımdan, kadr hazırlığı sistemində müasir tələblərə uyğun yanaşmaların tətbiqi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Daha sonra Litva Respublikasının Utenos Ali Təhsil İnstitutunun əməkdaşı Vilma Abdrasiene, Rumıniya Respublikasının Babeș-Bolyai Universitetinin dosenti Eugenia Ramona Mara, Moldova İqtisadi Tədqiqatlar İnstitutunun dosenti Tatyana Qutium, Özbəkistanın Kokand Universitetinin nümayəndəsi Muhammadjonov Casurbek, eləcə də Türkiyənin Artvin Çoruh Universitetinin nümayəndələri Dr. Fikret Sözbilir və Dr. Berçem Yaman çıxışlarında dövlət–universitet–sənaye əməkdaşlığının təhsil, iqtisadiyyat, enerji dayanıqlılığı və innovasiya ekosisteminin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayıblar.
Plenar iclas başa çatdıqdan sonra konfrans işini bölmə iclasları çərçivəsində davam etdirib. Bölmələr üzrə keçirilən iclaslarda iştirakçılar dövlət–universitet–sənaye əməkdaşlığının səmərəliliyinin artırılması istiqamətində geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

On April 29, 2026, within the framework of the “Year of Urban Development and Architecture”, an international scientific-practical conference dedicated to the 103rd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was held at Baku Business University on the topic “New Models of State–University–Industry Partnership in Socio-Economic Development.”
The conference was attended by members of the Milli Majlis, including Academician Ziyad Samadzadeh, Mr. Tahir Rzayev, Mr. Vugar Rahimzadeh, First Deputy Head of the State Service for Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan Mr. Yashar Amashov, Head of Department Mr. Azer Ahadov, Chairman of the Yasamal District Organization of the New Azerbaijan Party Mr. Bakhtiyar Nabiyev, First Deputy Head of the Yasamal District Executive Authority Mr. Huseyn Afandiyev, Chairman of the Board of the Education Development Fund Mr. Nijat Mammadli, authorized representative of the State Examination Center Azer Baghirov, Advisor to the President of SOCAR Mr. Suleyman Gasimov, Vice-Rector of the Azerbaijan State University of Economics Mr. Shaiq Asgarov, Head of the “Finance and Audit” Department Mr. Avaz Alakbarov, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Mr. Ramil Huseyn, Deputy Chairman of the Board of the National Observatory on Labor Market and Social Protection Issues Mr. Elchin Suleymanov, Director of Marsol Group Bilal Gasimli, as well as representatives of state institutions and researchers from leading universities of six foreign countries — Türkiye, Uzbekistan, Romania, Moldova, Lithuania, and India.
Prior to the event, participants visited the bust of National Leader Heydar Aliyev at Baku Business University, laid flowers, and honored his memory. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed, followed by a minute of silence in memory of Heydar Aliyev and the sons of the nation who sacrificed their lives for independence and territorial integrity.
Opening the event, Rector of Baku Business University, Doctor of Economic Sciences, Professor Ibad Abbasov, emphasized that the conference is of particular importance in terms of integrating science, education, and industry in the modern era. He noted that effective cooperation between the state, universities, and industry is a key condition for ensuring sustainable development in the context of globalization. The Rector highlighted that the strategic development path defined by Heydar Aliyev is successfully continued today by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, with a focus on human capital development, innovation, and strengthening the scientific potential of higher education institutions.
“As Baku Business University, we strive to ensure that research results are applied in practice, cooperation with business and industry is expanded, and specialists capable of meeting modern challenges are trained,” the Rector added.
Member of Parliament and Chairman of the Union of Economists of Azerbaijan, Academician Ziyad Samadzadeh, noted that global economic transformations, the rapid spread of technological innovations, and increasing competition pose new challenges for developing countries, making it necessary to adopt a knowledge- and innovation-based development model. He emphasized that state–university–industry cooperation is a key mechanism for economic modernization, practical application of scientific results, and the formation of competitive human capital. According to him, improving institutional mechanisms, expanding applied research, and aligning education programs with labor market demands are essential for enhancing the effectiveness of such cooperation.
Chairman of the Board of the Education Development Fund Nijat Mammadli stated that the rapid development of artificial intelligence necessitates new approaches in the education system, affecting its content, management mechanisms, and learning models. He stressed that cooperation between the state, private sector, and technological environment plays a crucial role in building a flexible, innovative, and sustainable education system, while the main goal remains the development of high-quality human capital.
Deputy Chairman of the Chamber of Auditors for Digitalization, Artificial Intelligence, and Cybersecurity Goshgar Ahmadov noted that the rapid development of digitalization and AI technologies requires updating approaches in accounting and auditing. He emphasized that these changes expand the field beyond traditional accounting, making it a strategic area for risk management, analytics, and decision-making support, and highlighted the importance of modern approaches in personnel training.
Subsequently, representatives from international institutions, including Vilma Abdrasiene (Utena University of Applied Sciences, Lithuania), Eugenia Ramona Mara (Babeș-Bolyai University, Romania), Tatyana Qutium (Institute of Economic Research, Moldova), Muhammadjonov Casurbek (Kokand University, Uzbekistan), and Dr. Fikret Sözbilir and Dr. Berçem Yaman (Artvin Çoruh University, Türkiye), emphasized the importance of state–university–industry cooperation in the development of education, economy, energy sustainability, and innovation ecosystems.
Following the plenary session, the conference continued with panel sessions, where participants held extensive discussions on enhancing the effectiveness of state–university–industry cooperation.