26 may 2022-ci il tarixində Bakı Biznes Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “Riyaziyyat elminin və riyazi fənlərin tədrisinin bəzi aktual məsələləri” mövzusunda Respublika elmi-praktiki konfransı olmuşdur.
Konfransı giriş sözü ilə Bakı Biznes Universitetinin rektoru prof. İ.M.Abbasov açmışdır. Konfransda 6 elm və təhsil müəssisələrindən 9 professor, elmlər doktoru, 2 dosent, elmlər namizədi, 9 doktorant və magistrant məruzələrlə çıxış etmişlər.

Republican scientific-practical conference on "Some topical issues of teaching mathematics and mathematical disciplines"
On May 26, 2022, Baku Business University hosted a Republican scientific-practical conference on "Some topical issues of mathematics and teaching of mathematical disciplines" dedicated to the 99th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
The conference was opened by the rector of Baku Business University prof. Ibad Abbasov. 9 professors, doctors of sciences, 2 associate professors, candidates of sciences, 9 doctoral students and masters from 6 scientific and educational institutions made reports at the conference.