24 iyun 2022-ci il tarixində Bakı Biznes Universitetinin koordinatoru olduğu və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən "Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması" Erasmus+ layihəsi çəçivəsində növbəti toplantı baş tutdu. Toplantıda Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirinin müavini İdris İsayev, nazir müşaviri Nicat Məmmədli, layihə konsorsiumunun üzvü olan universitetlərdən 11 rektor və digər səlahiyyətli nümayəndələr iştirak etdilər. Geniş tərkibdə həyata keçirilən görüşün əsas məqsədi layihə çərçivəsində Rektorlar Konfransının Nizamnamə layihəsinin və layihədə indiyə qədər görülən işlər, eləcə də perspektiv iş planlarının müzakirəsi oldu. Tədbiri giriş sözü açan Bakı Biznes Universitetinin rektoru İbad Abbasov toplantı iştirakçılarını salamladı və qarşıdan gələn 26 iyun Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri günü münasibətilə öz səmimi təbriklərini çatdırdı. Rektor şanlı Azərbaycan ordusunun şücaəti və müzəffər Ali Baş Komandanımızın polad iradəsi və dəmir yumruğu hesabına 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq qələbəmizdən söz açdı. Daha sonra rektor tədbirin həyata keçirilməsində verdiyi böyük dəstəyə görə Təhsil Nazirliyinə öz dərin təşəkkürünü bildirdi. İbad Abbasov çıxışında sözügedən layihənin icrası və uğurları barəsində bir sıra mühüm məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə təqdim etdi.
Daha sonra Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev çıxış edərək toplantının təşkili üçün Bakı Biznes Universitetinə təşəkkürünü bildirdi və təhsil sahəsində aparılan islahatlardan söz açdı. Nazir müavini təhsilinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsildə rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması, eləcə də akademik heyətin potensialının gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən və qarşıda duran tapşırıqlardan bəhs etdi. İdris İsayev "Azərbaycan Rektorlar Konfransının yaradılması" layihəsinin önəminə toxunaraq qeyd edilən məqsədlərə nail olmaqda faydalı olacağını bildirdi. İ.İsayev ali təhsil sistemində koordinasiya və əməkdaşlığın gücləndirilməsi, ali təhsil müəssisələri arasında müsbət təcrübələrin bölüşülməsi, beynəlxalq təcrübələrin öyrənilməsi, qərarların qəbulunda ortaq təkliflərin əldə edilməsi və müzakirələr üçün vahid platformanın mövcudluğu baxımından layihənin uğurlu addım olduğunu və bu baxımdan Təhsil Nazirliyinin dəstəyini ifadə etdi. İ.İsayev həmçinin Rektorlar Konfrasının tərkibində təklif edilən komitələrin təhsil strategiyasına uyğunluğunu da vurğuladı. Nazir müavini ali təhsil müəssisələrinin layihədə yaxından iştirak edərək öz tövhələrini vermələrinin vacib olduğunu xüsusilə diqqətə çatdırdı və toplantının işinə uğurlar arzu etdi.
Layihənin koordinatoru Bakı Biznes Universitetinin Universitet-Sənaye işbirliyi departamentinin direktoru Gülşən Bayramova layihənin icrası haqqında geniş təqdimatla çıxış etdi. G. Bayramova layihənin məqsədi, hədəfləri və fəaliyyət planı barəsində məlumatları toplantı iştirakçıları ilə bölüşdü. Daha sonra o, layihə çərçivəsində bugünə qədər yerinə yetirilən fəaliyyətlər, o cümlədən ali təhsil müəssisələri arasında aparılan tədqiqatlar və onların nəticələri, ehtiyacların təhlili barədə danışdı. Yekunda G.Bayramova Konfransın təşkilati strukturu, idarə heyəti barəsində təklifləri müzakirəyə təqdim etdi.
Toplantıda Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rektoru Qulu Novruzov, Bakı Mühəndislik Universitinin rektoru Havar Məmmədov, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Odlar Yurdu Universitetinin rektoru Əhməd Vəliyev, Azərbaycan Dillər Universitetinin prorektoru Novruz Məmmədov çıxış edərək layihənin ali təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olmaq baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini vurğuladılar. Çıxışçılar Rektorlar Konfransının strukturu, fəaliyyət mexanizmi və digər məsələlər barəsində suallar və təkliflərlə müzakirələr apardılar. Müzakirələrdə layihənin işində yaxından iştirak edən nazir müşaviri Nicat Məmmədli çıxış edərək Rektorlar Konfrasnının real nəticələr əldə etməklə beynəlxalq proses və çağırışlara daha yaxşı inteqrasiya olunmaq üçün mühüm vasitə olduğunu və bu istiqamətdə layihənin uğurla həyata keçirildiyini qeyd etdi.
Yekunda Təhsil Nazirinin müavini İdris İsayev toplantının yekunlarına dair çıxış edərək hər kəsə uğurlar arzu etdi.

24 июня 2022 года состоялась очередная встреча в рамках проекта Erasmus+ «Создание конференции ректоров Азербайджана», координируемого Бакинским Университетом Бизнеса и финансируемого Европейской Комиссией. На встрече присутствовали заместитель министра образования Азербайджанской Республики Идрис Исаев, советник министра Ниджат Мамедли, 11 ректоров и другие уполномоченные представители вузов-членов проектного консорциума. Основной целью встречи было обсуждение проекта Устава конференции ректоров в рамках проекта и работы, проделанной на данный момент в рамках проекта, а также планов будущей работы. Открывая мероприятие, ректор Бакинского Университета Бизнеса Ибад Аббасов поприветствовал участников и передал искренние поздравления по случаю Дня Вооруженных Сил Азербайджанской Республики 26 июня. Ректор говорил о нашей блестящей победе в 44-дневной Отечественной войне благодаря мужеству славной азербайджанской армии, стальной воле и железному кулаку нашего победоносного Верховного Главнокомандующего. Затем ректор поблагодарил Министерство образования за большую поддержку в реализации мероприятия. В своем выступлении Ибад Аббасов представил ряд важных сведений о реализации и успехах проекта.
Затем заместитель министра образования Идрис Исаев поблагодарил Бакинский университет бизнеса за организацию встречи и рассказал о реформах в сфере образования. Заместитель министра рассказал о проделанной работе по повышению качества образования, повышению конкурентоспособности высшего образования, а также укреплению потенциала профессорско-преподавательского состава и стоящих перед ним задачах. Коснувшись важности проекта «Создание конференции ректоров Азербайджана», Идрис Исаев сказал, что он будет полезен для достижения этих целей. Исаев назвал проект успешным шагом с точки зрения усиления координации и сотрудничества в системе высшего образования, обмена положительным опытом между высшими учебными заведениями, изучения международного опыта, получения общих предложений в принятии решений и наличия общей площадки для дискуссий. И.Исаев также подчеркнул актуальность комитетов, предложенных на Совещании ректоров, для стратегии образования. Заместитель министра подчеркнул важность того, чтобы высшие учебные заведения были тесно вовлечены в проект и внесли в него свой вклад, и пожелал успехов встрече.
Координатор проекта Гюльшан Байрамова, директор Департамента университетско-промышленного сотрудничества Бакинского Университета Бизнеса, выступила с презентацией о реализации проекта. Г.Байрамова поделилась с участниками информацией о цели, задачах и плане действий проекта. Затем он рассказал о мероприятиях, проведенных на сегодняшний день в рамках проекта, включая исследования среди высших учебных заведений и их результаты, анализ потребностей. В завершение Г.Байрамова представила предложения по организационной структуре и коллегии Конференции.
Выступили ректор Академии Государственного таможенного комитета Гулу Новрузов, ректор Бакинского инженерного университета Хавер Мамедов, ректор Бакинской высшей школы нефти Эльмар Гасымов, ректор Университета Одлар Юрду Ахмед Валиев, проректор Азербайджанского университета языков Новруз Мамедов. Спикеры обсудили структуру, механизм и другие вопросы Совещания ректоров с вопросами и предложениями. Советник министра Ниджат Мамедли, который принимал непосредственное участие в проекте, сказал, что Конференция ректоров стала важным инструментом для лучшей интеграции в международный процесс и вызовы путем достижения реальных результатов, и проект успешно реализован в этом направлении.