Bakı Biznes Universitetinin koordinatorluğu və Avropa Komissiyasının maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” adlı Erasmus+ layihəsinin Fransada 03-07 oktyabr 2022-ci il tarixlərini əhatə edən təlim proqramı öz işinə başlayıb.
Fransa Beynəlxalq Təhsil təşkilatında keçirilən ilk görüşdə layihə konsorsiumunun üzvü olan Azərbaycan universitetlərinin rektorları, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil nazirinin müşaviri, prorektorlar, o cümlədən digər səlahiyyətli universitet nümayəndələri iştirak ediblər. Təşkilatın beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru və Rouen Universitetinin keçmiş prezidenti Jean-Luc Nahel tədbiri giriş sözü ilə açaraq bütün qonaqları salamlayıb və onları Fransada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Təşkilatın təhsil əməkdaşlığı departamentinin direktor müavini Bruno Kurval isə layihə çərçivəsindəki sıx əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini və təlim proqramının faydalı olacağını vurğlayıb.
Daha sonra Rennes Universitetinin prezidenti David Alis tədbirdə onlayn formatda iştirak edərək “Rektor konfranslarında komitələrin rolu və fəaliyyəti” mövzusunda geniş təqdimatla çıxıb edib. O, konfransın tərkibində fəaliyyət göstərən müvafiq komitələrin vacibliyinə toxunaraq onların fəaliyyət istiqamətləri, təşkilati strukturu, funksiyaları barəsində təcrübələrini bölüşüb.

Программа тренингов во Франции в рамках проекта Erasmus+ начала свою работу
Начала свою работу программа тренингов проекта Erasmus+ «Учреждение конференции ректоров в Азербайджане», реализуемая при координации Бакинского Университета Бизнеса и при финансовой поддержке Европейской Комиссии, охватывающая даты 03-07 октября 2022 года.
Ректоры азербайджанских вузов, члены проектного консорциума, советник министра науки и образования Азербайджанской Республики, проректоры, а также другие уполномоченные представители вузов приняли участие в первой встрече, состоявшейся во Французской международной организации образования. Жан-Люк Наэль, координатор международных связей организации и бывший президент Руанского университета, открыл мероприятие вступительной речью, приветствовал всех гостей и выразил радость видеть их во Франции. Бруно Курваль, заместитель директора отдела образовательного сотрудничества организации, подчеркнул, что тесное сотрудничество в рамках проекта продолжается успешно и программа обучения будет полезной.
Позже в мероприятии в онлайн-формате принял участие президент Реннского университета Давид Алис, который выступил с широким докладом на тему «Роль и деятельность комитетов в ректорских конференциях». Он коснулся важности соответствующих комитетов, работающих в рамках конференции, и поделился своим опытом их деятельности, организационной структуры и функций.