Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzi Direktorlar Şurasının sədri Məleykə xanım Abbaszadə Bakı Biznes Universitetində yaradılan “Abituriyent Məsləhət Mərkəzi”nin əməkdaşlarına 2022/2023-cü tədris ili üçün tələbə qəbulu kampaniyasında peşəkar fəaliyyətinə görə təşəkkür məktubu ünvanlamışdır.
Məktubda qeyd olunur ki, Abituriyent Məsləhət Mərkəzi”nin əməkdaşları kampaniya boyunca abituriyentlərə tələbə qəbulu qaydaları, ərizə qəbulu, “Abituriyentin elektron ərizəsi”nin doldurulma və təsdiq edilmə qaydası və bu zaman qarşıya çıxa biləcək texniki problemlərin həlli, müsabiqə şərtləri, ixtisas seçimi zamanı diqqət yetirilməli olan məsələlər və s. haqqında ödənişsiz kömək göstərmişlər. Əməkdaşların peşəkarlığı və işə münasibəti, hətta bəzi həftəsonu günlərində belə məsləhət mərkəzinin davamlı fəaliyyətinin təmin edilməsi qəbul kampaniyasının mütəşəkkil təşkilində və abituriyentlərə lazımi dəstəyin göstərilməsində mühüm rol oynamışdır. Bütün bunlara görə Məleykə xanım Abbaszadə tərəfindən Bakı Biznes Universitinin rəhbərliyinə və məsləhət mərkəzinin hər bir əməkdaşına dərin minnətdarlıq bildirilmişdir.

The activity of Baku Business University "Applicant Counseling Center" was highly appreciated
The Chairperson of the Board of Directors of the State Examination Center of the Republic of Azerbaijan Maleyka Abbaszade addressed a letter of thanks to the employees of the "Applicant Counseling Center" established at Baku Business University for their professional activity in the student admission campaign for the 2022/2023 academic year.
It is mentioned in the letter that the employees of the "Applicant Counseling Center" during the campaign should pay attention to the rules of student admission, application acceptance, filling and approval of the "Applicant's electronic application" and the solution of technical problems that may arise at this time, competition conditions, and selection of majors. issues etc. provided free help. The professionalism and attitude of the employees, ensuring the continuous operation of the counseling center even on some weekend days, played an important role in organizing the admission campaign and providing the necessary support to the applicants. For all this, Mrs. Maleyka Abbaszade expressed deep gratitude to the management of Baku Business University and every employee of the counseling center.