Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Kitabxanası 2022-ci il oktyabr ayının 18-də Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumu (Az.KİK) çərçivəsində Bakı Biznes Universitetinin professor-müəllim heyəti, magistr və tədqiqatçıları üçün "Akademik bazalardan istifadə və nəşr imkanları" adlı təlim-seminar keçirib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Məleykə Abbasova belə tədbirlərin keçirilməsinin önəmindən bəhs edərək təlimçiləri qonaqlara təqdim edib. O qeyd edib ki, Bakı Biznes Universiteti Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun (Az.KİK) və eləcə də beynəlxalq “EİFL.net” Konsorsiumunun (“Electronic İnformation for Libraries”) üzvüdür. Az.KİK EİFL.net Konsorsiumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində üzv təşkilatların tədris və elm sahələrinə uyğun ədəbiyyatla təmin olunmasını, müvafiq kitabxanalarda rəqəmsal arxivlərin yaradılmasını təşkil edir, abunə müddətində onlara 8516-sı resenziyalı olmaqla 11000 jurnalın; o cümlədən ictimai, humanitar, kompüter elmləri, mühəndislik (neft, qaz və s.), fizika, kimya, nəqliyyat və s. kimi sahələr üzrə jurnalların yerləşdiyi verilənlər bazasından, 2700-dən artıq kitab və broşür, 510 adda qəzet və s. mənbələrdən elektron formada istifadə imkanı təqdim edir.
BDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Nigar İsmayılova kitabxana işi sahəsində nüfuzlu beynəlxalq təşkilat və nəşriyyatlarla ali məktəb kitabxanaları arasında əməkdaşlığın qurulmasında BDU-nun Elmi Kitabxanasının fəaliyyəti barədə çıxış edıb.
Az.KİK-in rəhbəri, EİFL.net və EBSCO-nun Azərbaycan üzrə təmsilçisi, BDU-nun Elmi Kitabxanasında şöbə müdiri Cəmilə Yusifova EBSCO və EİFL.net beynəlxalq konsorsiumunun xidmətləri, müxtəlif elm və tədris sahələri üzrə hazırlanmış jurnal, kitab, qəzet paketləri, iqtisadiyyatla bağlı xüsusi akademik jurnallar və onlardan istifadə qaydalarından bəhs edib.
EİFL.net-in “Open Access” üzrə koordinatoru, ADA Universitetinin əsas sistemlər və inteqrasiya şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi İltifat İbrahimov isə akademik bazalarda məqalə nəşrlərinə dəstək və EBSCO bazasından istifadə qaydalarını təlim iştirakçılarina əyani şəkildə təqdim edıb.

On October 18, 2022, the Scientific Library of Baku State University (BSU) organized a training session called "Possibilities of using and publishing academic databases" for faculty members, masters and researchers of Baku Business University within the framework of the Azerbaijan Library Information Consortium (Az.KIK).
Baku Business University vice-rector for scientific affairs Maleyka Abbasova, who opened the event with an introduction, spoke about the importance of holding such events and introduced the trainers to the guests. She noted that Baku Business University is a member of the Azerbaijan Library Information Consortium (Az.KIK) and the international "EIFL.net" Consortium ("Electronic Information for Libraries"). Within the framework of cooperation with the EIFL.net Consortium, Az.KİK organizes the provision of literature suitable for the educational and scientific fields of member organizations, the creation of digital archives in relevant libraries, 11,000 journals, 8,516 of which are peer-reviewed; including social, humanitarian, computer sciences, engineering (oil, gas, etc.), physics, chemistry, transport, etc. from the database containing magazines in such fields, more than 2700 books and brochures, 510 names of newspapers, etc. provides the possibility of using sources in electronic form.
Director of BSU Scientific Library, Nigar Ismayilova, spoke about the activity of BSU Scientific Library in establishing cooperation between high school libraries and prestigious international organizations and publishers in the field of library work.
Jamila Yusifova, head of Az.CIS, representative of EIFL.net and EBSCO in Azerbaijan, head of department at BSU Scientific Library, services of EBSCO and EIFL.net international consortium, magazines, books, newspaper packages prepared in various fields of science and education, she talked about special academic journals related to economics and the rules of their use.
Iltifat Ibrahimov, EIFL.net's "Open Access" coordinator, leading specialist of the main systems and integration department of ADA University, presented to the training participants the rules for supporting article publications in academic databases and using the EBSCO database.