Tədbirdə Universitetin rektoru i.e.d., prof. İbad Abbasov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli, Universitetin və Agentliyin rəhbər şəxsləri iştirak ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor qonaqları salamlayıb və Bakı Biznes Universitetində görməkdən məmnun olduğunu söyləyib. İ.Abbasov iqtisadiyyatda, cəmiyyətdə baş verən sürətli dəyişikliklər əmək bazarının ehtiyaclarının, tələblərinin də dəyişilməsinə səbəb olduğunu, bununla da Universitetlər qarşısında yeni vəzifələrin və tapşırıqların dayandığını qeyd edib. Rektor bu məqsədlə dövlət, universitet və sənaye işbirliyinin önəminə toxunaraq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin və yeni istiqamətlərin müəyyən edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. İ.Abbasov tədris prosesinin yeni texnologiya ilə təşkilini, peşə kompetensiyalarına əsaslanan təhsil sisteminin qurulmasını, bacarıqların sertifikatlaşdırılmasını məzunların işlə təmin olunması səviyyəsinin yüksəldilməsində önəmli mexanzimlər kimi qiymətləndirib və bu istiqamətdə universitetdə praktiki addımların atıldığını və artıq bir sıra uğurların əldə edildiyi də ifadə edib. Rektor Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə əməkdaşlığın tərəflər üçün olduqca faydalı olacağını söyləyib.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli əmək bazarının mövcud vəziyyəti, cari ehtiyacları və tələblərinin təmin edilməsi məsələlərindən bəhs edib. Agnetliyin sədri təhsil müəssisələrinin Dövlət Məşğulluq Agentliyinin ən yaxın tərəf müqabillərindən olduğunu və bu sahədə əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirdiklərini söyləyib. M.Abbasbəyli məzunların layiqli işlə təmin olunması üçün təkcə nəzəri biliklərin kifayət etmədiyini, peşə və ümumpeşə bacarıqlarına malik olmağın vacibliyini diqqətə çatdırıb. M.Abbasbəyli həmçinin universitetlərdə karyera mərkəzlərinin tələbələr tərəfindən düzgün karyera planlamasının aparılması, onların peşəkar inkişafının təmin edilməsində strateji rol oynadığını bildirib. O, həmçinin universitetlərin Karyera mərkəzlərinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə Karyera Mərkəzləri Şurasının yaradıldığını da sözlərinə əlavə edib.
Daha sonra Universitet-sənaye işbirliyi və ömurboyu öyrənmə mərkəzinin direktoru Gülşən Bayramova təqdimatla çıxış edərək Bakı Biznes Universitetinin koordinatoruluğu ilə həyata keçirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” adlı Erasmus+ layihəsi çərçivəsində tələbə-məzunlarla əlaqəli fəaliyyətləri qeyd edib.
Yekunda Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə həyat keçirilən layihələrdə qarşılıqlı iştirak, universitet məzunlarının məşğulluq səviyyəsinin təhlil edilməsi, ortaq proqramların hazırlanması, əmək yarmaraklarının keçirilməsi və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığa dair razılığa gəlinib.

На мероприятии приняли участие ректор университета, проф. Ибад Аббасов, председатель правления Государственного агентства занятости, Мустафа Аббасбейли, руководство университета и агентства. Открыв мероприятие вступительной речью, ректор поприветствовал гостей и сказал, что рад видеть их в Бакинском Университете Бизнеса. И.Аббасов отметил, что стремительные изменения в экономике и обществе привели к изменению потребностей и запросов рынка труда, в связи с чем перед вузами стоят новые задачи и задачи. Для этого ректор подчеркнул важность сотрудничества между государством, университетами и промышленностью, а также подчеркнул необходимость укрепления сотрудничества и определения новых направлений. И.Аббасов оценил организацию учебного процесса с применением новых технологий, создание системы образования на основе профессиональных компетенций, аттестацию навыков как важные механизмы повышения уровня трудоустройства выпускников и констатировал, что в этого направления в университете уже достигнут ряд успехов. Ректор сказал, что сотрудничество с Государственным агентством занятости будет очень полезным для сторон.
Мустафа Аббасбейли, председатель правления Государственного агентства занятости, рассказал о текущей ситуации на рынке труда, текущих потребностях и вопросах удовлетворения требований. Председатель агентства сообщил, что образовательные учреждения являются одними из ближайших партнеров Государственного агентства занятости и уделяют особое внимание сотрудничеству в этой сфере. М.Аббасбейли отметил, что для обеспечения выпускников достойным местом работы достаточно не только теоретических знаний, но и важность наличия профессиональных и общепрофессиональных навыков. М.Аббасбейли также сообщил, что центры карьеры в университетах играют стратегическую роль в обеспечении надлежащего планирования карьеры студентов и обеспечении их профессионального развития. Он также добавил, что Совет центров карьеры создан в целях усиления деятельности центров карьеры вузов.
Затем Гюльшан Байрамова, директор Центра сотрудничества между университетами и промышленностью и обучения на протяжении всей жизни, выступила с презентацией и отметила деятельность, связанную со студентами и выпускниками в рамках проекта Erasmus+ под названием «Учреждение конференции ректоров в Азербайджане», координируемого Бакинским Университетом Бизнеса.
В итоге были согласованы взаимное участие в проектах, реализуемых с Государственным агентством занятости, анализ уровня трудоустройства выпускников вузов, подготовка совместных программ, проведение ярмарок труда и сотрудничество по другим направлениям.