Bakı Biznes Universitetində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə aparılan “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş elektron aksiya keçirilib. Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş idarəsi,Yasamal rayon Gənclər və İdman idarəsi və Bakı Biznes Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbir Azərbaycan Respublikası dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Aksiyanın məqsədi Xocalı soyqırımı ilə bağlı həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq və kampaniyaya dəstək verməkdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Biznes Universitetinin Təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru Cavidan Heydarov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq universitetdə görməkdən məmnun olduğunu qeyd edib. C.Heydarov kampaniyada tələbələrin yaxından iştirakının, gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsinin gücləndirilməsinin, onların milli ruhda yetişdirilməsinin vacibliyini xüsusilə vurğulayıb. Prorektor Xocalı faciəsinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, bu həqiqətlərin beynəlxalq aləmdə geniş yayılması, törədilmiş soyqırıma qərəzsiz şəkildə qiymət verilməsi istiqamətində “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində elektron aksiyanın olduqca mühüm vasitə olduğunu söyləyib.
Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş idarəsinin rəisi Raqif Abbasov Xocalı hadisəsinin tarixindən bəhs edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı amansız təcavüzü və xalqımıza qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasətindən söz açıb. Baş İdarə rəisi Xocalı soyqırımı həqiqətlərinin unudulmaması, gənc nəslin bu istiqamətdə həm yerli, həm də beynəlxalq miqyasda aktiv təbliğat aparması, xüsusilə informasiya texnologiyalarının imkanlarından geniş istifadə etmələri barəsində tələbə-gənclərə dəyərli tövsiyələrini verib. Raqif Abbasov Xocalıya ədalət kampaniyası çərçivəsində Elektron aksiyanın növbəti günlərdə digər ali təhsil müəssisələrində də həyata keçiriləcəyini və bu istiqamətdə davamlı olaraq layihələrin, tədbirlərin davam etdiriləcəyini sözlərinə əlavə edib.
Yasamal rayon Gənclər və İdman idarəsinin rəisi İlham Səfərov Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı ən qanlı cinayətlərdən biri kimi tarixə düşdüyünü vurğulayıb. İdarə rəisi faciədə uşaqların, qadınların və qocaların da olduğu 613 nəfər azərbaycanlının qəddarlıqla qətlə yetirildiyini söyləyib. İ.Səfərov Xocalı hadisələrini rəsmi şəkildə soyqırımı kimi tanıyan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünü pisləyən dövlətlərin sayının da getdikcə artdığını, bu məsələdə həyata keçirilən çoxşaxəli təbliğat fəaliyyətlərinin xüsusi rolu olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra Xocalı faciəsinə həsr edilmiş film nümayiş etdirilib. Yekunda isə 40 nəfər tələbə-gəncin iştirakı ilə elektron aksiya baş tutub. Belə ki, Xocalı həqiqətlərini əks etdirən məlumatlar dünyanın bir sıra nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarının elektron məktub ünvanlarına göndərilib.

Электронная кампания, посвященная Ходжалинскому геноциду, прошла в Бакинском университете бизнеса в рамках международной кампании «Справедливость для Ходжалы», инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой. Мероприятие, совместно организованное Управлением молодежи и спорта города Баку, Управлением молодежи и спорта Ясамальского района и Бакинским университетом бизнеса, началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики. Позднее память жертв Ходжалинского геноцида почтили минутой молчания. Цель акции – донести до мировой общественности правду о Ходжалинском геноциде и поддержать кампанию.
Джавидан Гейдаров, проректор Бакинского Университета Бизнеса по обучению и образованию, открывший мероприятие вступительной речью, поприветствовал участников мероприятия и отметил, что рад видеть их в университете. Дж.Гейдаров особо подчеркнул важность активного участия студенческой молодежи в акции, усиления патриотического воспитания молодежи, воспитания ее в национальном духе. Проректор сказал, что электронная акция является очень важным инструментом в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы» с целью доведения до мировой общественности трагедии Ходжалы, широкого распространения этих истин в международном мире, оценки совершенного геноцида. беспристрастным образом.
Начальник Бакинского городского управления молодежи и спорта Рагиф Аббасов рассказал об истории Ходжалинского инцидента, беспощадной агрессии Армении против Азербайджана и проводимой против нашего народа политике этнической чистки. Глава администрации дал ценные рекомендации студентам и молодежи о том, чтобы не забывать правды о Ходжалинском геноциде, об активной пропаганде молодого поколения в этом направлении как на местном, так и на международном уровне, и особенно о широком использовании возможностей информационные технологии. Рагиф Аббасов добавил, что в рамках кампании за справедливость в Ходжалы в ближайшие дни электронная акция будет реализована в других высших учебных заведениях, а проекты и мероприятия в этом направлении будут продолжены.
Начальник управления молодежи и спорта Ясамальского района Ильхам Сафаров подчеркнул, что Ходжалинский геноцид вошел в историю как одно из самых кровавых преступлений против человечества. Глава администрации сообщил, что в трагедии зверски убиты 613 азербайджанцев, в том числе дети, женщины и старики. И.Сафаров довел до сведения участников мероприятия, что увеличивается число стран, официально признающих ходжалинские события геноцидом и осуждающих агрессию Армении против Азербайджана, и особую роль в этом вопросе играет многогранная пропагандистская деятельность.
После выступлений был показан фильм, посвященный Ходжалинской трагедии. В завершение прошла электронная акция с участием 40 студентов и молодежи. Так, информация, отражающая ходжалинские истины, была разослана на электронные адреса ряда авторитетных международных организаций мира.