29 mart tarixində Bakı Biznes Universitetində Azərbaycan Respublikası Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının 2023-cü il üçün İş Planına və Universitetin müvafiq fəaliyyət planına uyğun olaraq silsilə tədbirlərdən daha biri – “Sağlam həyat, sağlam cəmiyyət” mövzusunda ictimai mühazirə keçirilib. Tədbirin məqsədi antinarkomaniyanı təbliğ etmək, narkotik maddələrin istifadəsinin insanın fiziki və psixoloji sağlamlığna vurduğu ziyan, cəmiyyətə olan mənfi təsirləri barədə tələbə-gəncləri maarifləndirmək olmuşdur. Tədbiri giriş sözü ilə açan Universitetin təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru Cavidan Heydarov sağlam həyat tərzinin formalaşdırılmasının əhəmiyyətindən söz açaraq narkomaniyanın bu istiqamətdə ən ciddi və təhlükəli vərdişlərdən biri olduğunu qeyd edib. O qeyd edib ki, cəmiyyətimizin davamlı inkişafı naminə belə problemlərin uğurlu həllinə nail olmaq olduqca zəruridir. Bu baxımdan narkomaniya ilə mübarizə sağlam cəmiyyətin formalaşması baxımından əsas məqsəd və vəzifələrimizdən biridir.
Daha sonra Universitetin psixoloqu İlhamə Sultanova tərəfindən narkotik maddələrdən istifadənin psixoloji və fiziki fəsadları barədə geniş təqdimat nümayiş etdirilərək interaktiv mühazirə keçirilib. O, narkotik vasitələrdən istifadə edən şəxslərdə yaranan davranış-nitq pozuntuları, müxtəlif psixoloji-fizioloji problemlər, sosial həyatdan təcrid olunma, cinayətkarlığa meyillilik və digər bu kimi sosial problemlər haqqında tələbələri məlumatlandırıb. Yekunda mövzu ilə əlaqədar maarifləndirici video-çarx nümayiş etdirilib.

29 марта в Бакинском Университете Бизнеса состоялась публичная лекция на тему «Здоровая жизнь, здоровое общество» в соответствии с Планом работы на 2023 год Государственной комиссии по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотических средств и соответствующим планом мероприятий Университет. Цель мероприятия заключалась в пропаганде борьбы с наркоманией, просвещении школьников и молодежи о вреде, наносимом употреблением наркотиков физическому и психологическому здоровью человека, и негативных последствиях для общества. Проректор по обучению и образованию университета Джавидан Гейдаров, открывший мероприятие вступительным словом, рассказал о важности формирования здорового образа жизни и отметил, что наркомания является одной из самых серьезных и опасных привычек в этом направлении. Он отметил, что очень важно добиться успешного решения подобных проблем ради устойчивого развития нашего общества. В связи с этим борьба с наркоманией является одной из наших основных целей и задач в плане формирования здорового общества.
Позже была проведена интерактивная лекция психолога университета Ильхамы Султановой с широким докладом о психологических и физических последствиях употребления наркотиков. Она проинформировала студентов о нарушениях поведения и речи, различных психолого-физиологических проблемах, изоляции от социальной жизни, склонности к преступности и других подобных социальных проблемах у людей, употребляющих наркотики. В конце было показано обучающее видео по теме.