Bakı Biznes Universitetində tanınmış alim Mail Yaqubun “Ali təhsil və ali tərbiyə” mövzusunda görüşü keçirilib
03 dekabr 2025-ci il tarixində Bakı Biznes Universitetində tanınmış fəlsəfəçi və sosioloq, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mail Yaqubun “Ali təhsil və ali tərbiyə” mövzusunda tələbələrlə görüşü keçirilib. Görüşdə professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər. Tədbirin açılışını Universitetin Təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru Cavidan Heydarov edib. O, belə görüşlərin gənclərin dünyagörüşünün formalaşmasında, intellektual potensialının və mənəvi-estetik dəyərlərinin inkişafında mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Daha sonra o, sözü fəlsəfəçi Mail Yaquba təqdim edib.
Mail Yaqub çıxışında ali təhsilin təkcə elmi biliklərin mənimsənilməsi prosesi deyil, həm də şəxsiyyətin formalaşması və cəmiyyətə faydalı fərdlərin yetişdirilməsi mərhələsi olduğunu vurğulayıb. O, ali təhsil anlayışının tərbiyə anlayışı ilə vəhdətdə dəyərləndirilməsinin vacibliyindən danışıb, tələbələrə düşünən, məsuliyyətli və milli kimliyinə sadiq vətəndaş olmağın yolları barədə dərin fəlsəfi fikirlər çatdırıb. O vurğulayıb ki, “ali təhsil” anlayışı “ali tərbiyə” ilə tamamlanmadıqda, təhsil prosesi natamam qalır. M.Yaqub çıxışında ali tərbiyənin əsasını təşkil edən bir neçə istiqamətə, o cümlədən əxlaqi, mədəni, intellektual və emosional tərbiyəyə xüsusi diqqət yetirib və qeyd edilən mühüm mözvularda real hadisələri şərh edib.
Tədbir interaktiv sual-cavab sessiyası ilə davam edib. Tələbələr ali təhsilin dəyərləri, gənclərin sosial məsuliyyəti, təhsil və tərbiyənin qarşılıqlı əlaqəsi mövzularında müzakirədə fəal şəkildə iştirak ediblər.

Meeting with Renowned Scholar Mail Yagub on the Topic “Higher Education and Higher Upbringing” Held at Baku Business University
On December 3, 2025, a meeting with students on the topic “Higher Education and Higher Upbringing” was held at Baku Business University by the well-known philosopher and sociologist, PhD in Philosophy Mail Yagub. The event was attended by academic staff and students.
The event was opened by the Vice-Rector for Educational Affairs Javidan Heydarov, who noted that such meetings play an important role in shaping young people’s worldview, as well as in developing their intellectual potential and moral-aesthetic values. He then gave the floor to philosopher Mail Yagub.
In his speech, Mail Yagub emphasized that higher education is not only a process of acquiring scientific knowledge, but also a stage of personality formation and raising individuals who are beneficial to society. He spoke about the importance of evaluating the concept of higher education in unity with the concept of upbringing and shared profound philosophical ideas with students about becoming thoughtful, responsible citizens loyal to their national identity.
He stressed that when the concept of “higher education” is not complemented by “higher upbringing,” the educational process remains incomplete. In his speech, M. Yagub paid particular attention to several areas forming the foundation of higher upbringing, including moral, cultural, intellectual, and emotional education, and interpreted real-life events related to these important topics.
The event continued with an interactive question-and-answer session. Students actively participated in discussions on the values of higher education, the social responsibility of youth, and the interconnection between education and upbringing.