Bakı Biznes Universitetində tanınmış alim Mail Yaqubun “Ali təhsil və ali tərbiyə” mövzusunda görüşü keçirilib
03 dekabr 2025-ci il tarixində Bakı Biznes Universitetində tanınmış fəlsəfəçi və sosioloq, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mail Yaqubun “Ali təhsil və ali tərbiyə” mövzusunda tələbələrlə görüşü keçirilib. Görüşdə professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər. Tədbirin açılışını Universitetin Təlim-tərbiyə işləri üzrə prorektoru Cavidan Heydarov edib. O, belə görüşlərin gənclərin dünyagörüşünün formalaşmasında, intellektual potensialının və mənəvi-estetik dəyərlərinin inkişafında mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Daha sonra o, sözü fəlsəfəçi Mail Yaquba təqdim edib.
Mail Yaqub çıxışında ali təhsilin təkcə elmi biliklərin mənimsənilməsi prosesi deyil, həm də şəxsiyyətin formalaşması və cəmiyyətə faydalı fərdlərin yetişdirilməsi mərhələsi olduğunu vurğulayıb. O, ali təhsil anlayışının tərbiyə anlayışı ilə vəhdətdə dəyərləndirilməsinin vacibliyindən danışıb, tələbələrə düşünən, məsuliyyətli və milli kimliyinə sadiq vətəndaş olmağın yolları barədə dərin fəlsəfi fikirlər çatdırıb. O vurğulayıb ki, “ali təhsil” anlayışı “ali tərbiyə” ilə tamamlanmadıqda, təhsil prosesi natamam qalır. M.Yaqub çıxışında ali tərbiyənin əsasını təşkil edən bir neçə istiqamətə, o cümlədən əxlaqi, mədəni, intellektual və emosional tərbiyəyə xüsusi diqqət yetirib və qeyd edilən mühüm mözvularda real hadisələri şərh edib.
Tədbir interaktiv sual-cavab sessiyası ilə davam edib. Tələbələr ali təhsilin dəyərləri, gənclərin sosial məsuliyyəti, təhsil və tərbiyənin qarşılıqlı əlaqəsi mövzularında müzakirədə fəal şəkildə iştirak ediblər.

В Бакинском Университете Бизнеса состоялась встреча с известным учёным Маилом Ягубом на тему «Высшее образование и высшее воспитание»
3 декабря 2025 года в Бакинском Университете Бизнеса состоялась встреча студентов с известным философом и социологом, доктором философии по философии Маилом Ягубом на тему «Высшее образование и высшее воспитание». Во встрече приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты.
Мероприятие открыл проректор по учебно-воспитательной работе Джавидан Гейдаров, который отметил, что подобные встречи играют важную роль в формировании мировоззрения молодёжи, развитии их интеллектуального потенциала, а также духовно-нравственных и эстетических ценностей. Затем он предоставил слово философу Маилу Ягубу.
В своём выступлении Маил Ягуб подчеркнул, что высшее образование — это не только процесс освоения научных знаний, но и этап формирования личности и воспитания полезных для общества граждан. Он говорил о важности рассмотрения понятия высшего образования в единстве с понятием воспитания и поделился со студентами глубокими философскими мыслями о том, как стать мыслящими, ответственными гражданами, преданными своей национальной идентичности.
Он подчеркнул, что если понятие «высшее образование» не дополняется «высшим воспитанием», образовательный процесс остаётся неполным. В своём выступлении М. Ягуб уделил особое внимание нескольким направлениям, составляющим основу высшего воспитания, включая нравственное, культурное, интеллектуальное и эмоциональное воспитание, а также прокомментировал реальные жизненные ситуации, связанные с этими важными темами.
Мероприятие продолжилось интерактивной сессией вопросов и ответов. Студенты активно участвовали в обсуждениях, посвящённых ценностям высшего образования, социальной ответственности молодёжи и взаимосвязи образования и воспитания.