Bakı Biznes Universitetinin nümayəndə heyəti Budapeşt Metropolitan Universitetində işgüzar səfərdə olub
2–5 fevral tarixlərində Bakı Biznes Universitetinin (BBU) professor-müəllim heyəti Macarıstanda yerləşən Budapeşt Metropolitan Universitetində (METU) işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Dillər kafedrası, Humanitar elmlər kafedrası və İqtisadiyyat kafedrasını təmsil edən 15 nəfər müəllimin iştirakı ilə “Dilin tədrisində innovativ metodlar” mövzusunda peşəkar inkişaf təlimi təşkil edilib. Təlimdə Bakı Biznes Universitetinin Dillər kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevil Qurbanova da iştirak edib. Təlim proqramı müasir pedaqoji metodologiyalar, interaktiv və tələbəyönümlü yanaşmalar, eləcə də rəqəmsal alətlərin dil tədrisində tətbiqini əhatə edib.
Praktiki sessiyalar zamanı iştirakçılar yeni metodları birbaşa tətbiq etməklə tədris bacarıqlarını təkmilləşdiriblər. Təlimin sonunda iştirakçılara beynəlxalq səviyyəli sertifikatlar təqdim olunub.
Akademik proqramla yanaşı, səfər çərçivəsində iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə rəsmi görüşlər keçirilib. Budapeşt Metropolitan Universitetinin rəhbərliyi ilə aparılan müzakirələrdə ikili diplom proqramlarının konseptual çərçivəsinin hazırlanması, birgə elmi-tədqiqat təşəbbüslərinin formalaşdırılması və akademik mübadilə mexanizmlərinin strukturlaşdırılması üzrə ilkin razılaşmalar əldə olunub.
Görüşlərin yekununda tərəflər yaxın dövr üçün konkret fəaliyyət planının hazırlanması, işçi qruplarının formalaşdırılması və növbəti mərhələdə qarşılıqlı səfərlərin təşkili barədə razılığa gəliblər.

Делегация Бакинского университета бизнеса совершила рабочий визит в Будапештский метрополитен университет.
2–5 февраля профессорско-преподавательский состав Бакинского университета бизнеса (BBU) находился с деловым визитом в Будапештском метрополитен университете (METU) в Венгрии.
В рамках визита был организован тренинг по профессиональному развитию на тему «Инновационные методы в преподавании языков» с участием 15 преподавателей, представляющих кафедры языков, гуманитарных наук и экономики. В тренинге также приняла участие заведующая кафедрой языков Бакинского университета бизнеса, кандидат филологических наук, доцент Севиль Гурбанова. Программа обучения охватывала современные педагогические методологии, интерактивные и студенто-ориентированные подходы, а также применение цифровых инструментов в преподавании языков.
В ходе практических занятий участники совершенствовали свои педагогические навыки посредством непосредственного применения новых методов. По завершении тренинга участникам были вручены сертификаты международного уровня.
Помимо академической программы, в рамках визита состоялись официальные встречи, направленные на расширение сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями. В ходе обсуждений с руководством Будапештского метрополитен университета были достигнуты предварительные договорённости о разработке концептуальной основы программ двойных дипломов, формировании совместных научно-исследовательских инициатив и структурировании механизмов академического обмена.
По итогам встреч стороны договорились о подготовке конкретного плана действий на ближайший период, формировании рабочих групп и организации взаимных визитов на следующем этапе сотрудничества.