Big Data və Süni İntellekt Metodlarının Əmək Bazarında Tətbiqi Mövzusunda Elmi Seminar Keçirilib
Bakı Biznes Universiteti ilə Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya arasında imzalanmış əməkdaşlıq memorandumu çərçivəsində 08 dekabr 2025-ci il tarixində “Big Data və süni intellekt metodlarının əmək bazarında tətbiqi” mövzusunda Elmi Seminar və Ustad Dərsi keçirilmişdir.
Tədbirdə əmək bazarının rəqəmsal transformasiyası, böyük məlumatların və süni intellekt texnologiyalarının vakansiya analizi, bacarıq tələblərinin müəyyənləşdirilməsi və gələcək kadr ehtiyaclarının proqnozlaşdırılmasında rolu müzakirə olunmuşdur.
Elmi Seminar Şaiq Kazımov – Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriyanın İdarə Heyətinin sədr müavininin təqdimatı ilə keçirilmiş, Bakı Biznes Universitetinin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin iştirakı ilə interaktiv formatda baş tutmuşdur.
Bu cür birgə tədbirlər universitet–dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və tələbələrin əmək bazarının müasir tələblərinə uyğun bilik və bacarıqlar qazanmasına töhfə verir.

В рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного между Бакинским университетом бизнеса и Национальной обсерваторией по вопросам рынка труда и социальной защиты, 8 декабря 2025 года был проведён научный семинар и мастер-класс на тему «Применение методов Big Data и искусственного интеллекта на рынке труда».
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы цифровой трансформации рынка труда, включая роль технологий больших данных и искусственного интеллекта в анализе вакансий, определении требований к навыкам и прогнозировании будущей потребности в кадрах.
Научный семинар был проведён в формате презентации заместителя председателя Правления Национальной обсерватории по вопросам рынка труда и социальной защиты Шаига Казымова и прошёл в интерактивном формате с участием профессорско-преподавательского состава и студентов Бакинского университета бизнеса.
Подобные совместные мероприятия способствуют укреплению сотрудничества между университетами и государственными учреждениями, а также помогают студентам приобретать знания и навыки, соответствующие современным требованиям рынка труда.